Залихе природног гаса у Европи у понедјељак су достигле највиши ниво у историји, и на тај начин штите европске земље од високих цијена из прошле године.
Европске нације, које користе око 400 милијарди кубних метара гаса годишње, имају капацитет складишта природног гаса од 110 милијарди кубних метара.
Прије руско-украјинског сукоба, 40 одсто природног гаса који се троши у земљама ЕУ долазило је из Русије. Међутим, са избијањем сукоба, извоз руског природног гаса у ЕУ значајно је опао.
Земље ЕУ су развиле законске оквире који обавезују пуњење подземних складишта природног гаса прије зимских мјесеци због сукоба између Русије и Украјине.
Осамнаест од 27 земаља чланица ЕУ има складишта природног гаса. Њемачка, доминантна европска економија, има највећи капацитет складишта гаса, који износи 25,1 милијарду кубних метара.
Затим слиједе Италија са 20,2 милијарде кубних метара, Холандија са 14,7 милијарди кубних метара, Француска са 13,2 милијарде кубних метара, Аустрија са 9,8 милијарди кубних метара и Мађарска са 6,9 милијарди кубних метара.
Постоје и одређени капацитети за складиштење природног гаса у Белгији, Бугарској, Чешкој Републици, Данској, Шпанији, Хрватској, Пољској и Румунији.
Тренутно су Румунија и Шпанија достигле пун капацитет складиштења, док су Португал и Пољска достигле 99 одсто, а Словачка, Њемачка и Чешка имају капацитет од 98 процената.