
Iako nam internet nije dostupan toliko dugo vremena, u posljednjih više od dvadeset godina čini se kako je cijelo čovječanstvo postalo zavisno o mreži svih mreža.
Sada nam se čini nemogućim da smo prije mogli živjeti bez Gugla, društvenih mreža i svih vijesti i informacija koje su nam uvijek dostupne i toliko ih koristimo da su mnogi razvili i zavisnost o internetu i telefonima.
No dok bi mi bez vijesti i društvenih mreža izdržali, postavlja se pitanje šta je sa svim institucijama i infrastrukturi koja nam život znači, a koja je zavisna o internetu, poput elektrana, telekoma, banaka, itd.
Zato je zanimljivo pitanje šta bi se dogodilo kada bi jednom nestalo interneta, odnosno ako bi cijeli svijet iz nekog razloga izgubio povezanost s mrežom. Nije teško zaključiti kako bi nastala panika, ljudi ne bi znali šta se događa, ne bi više mogli komunicirati, raditi, itd.

Kakve bi bile posljedice nakon jednog dana, sedmice, mjeseca i godine, odgovor su pokušali dati s BBC stranice posvećene nauci.
Na kraju prvog dana nakon što je cijela naša planeta odsječena od mreže, samo bi Gugl i Fejsbuk izgubili više od 300 miliona funti (oko 300 miliona evra), a gubici ostalih kompanija, od kojih bi mnoge stale s radom, mjerili bi se u milijardama.
Situacija nakon sedam dana bila bi u potpunosti haotična, a u ovoj analizi posebno naglašavaju kako bi došlo do problema s napajanjem struje, što vuče brojne nove probleme. Naime, kako se moderna električna mreža oslanja na internet za koordinaciju elektrana i trafostanica, došlo bi do haosa u energetskom sistemu i lokalnih prekida u distribuciji struje za većinu zemalja svijeta. To bi se onda odrazilo i na gasovode koji bi se zatvorili jer su i oni oslonjeni na struju i internet.
S obzirom na to da je sve, dakle, povezano, došlo bi do lančane reakcije. Bez interneta i struje ne mogu raditi niti benzinske pumpe jer, osim što ne mogu točiti gorivo, ne mogu pratiti niti stanje rezervoara. Bez goriva nema niti dostave hrane i potrepština u supermarketima i čini se da bi stao cijeli svijet, odnosno stao bi promet, industrija i biznisi. Nakon jednog mjeseca svijet bi potonuo u totalni haos – uznemireni i gladni ljudi čiji su se životi u kratko vrijeme radikalno promijenili sada se međusobno bore za hranu koja je već razgrabljena. Ulicama vladaju nemiri i haos, a iako je nepozvana vojska i njima trebaju gorivo i zalihe koji se brzo troše.
Nakon godinu većina zemalja razvijenog svijeta ipak bi uspjela osposobiti osnovne telefonske linije, te bi se društvo polako prilagodilo na velike promjene i haos, dok su se države vratile na agrarnu ekonomiju. Globalna ekonomija vratila bi se u vrijeme tridesetih godina prošlog vijeka. Posljedice gubitka interneta su strašne i na “SF” kažu kako bi broj ljudi koji nisu preživjeli glad, hladnoću i nemire mogao iznositi čak oko milijardu, prenosi Avaz.

Naravno, to su sve nagađanja i zaista je teško predviđeti kako bi izgledao takav svijet i možemo se samo nadati kako to nikada nećemo saznati.
Najnovije
22
58
22
55
22
50
22
37
22
32
Trenutno na programu