
Predsjednik SPS-a i odbornik u Skupštini grada Goran Selak pozvao je gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da poništi tender za izgradnju javne rasvjete, a nadležne institucije da se uključe i istraže moguću korupciju u ovom poslu povjerenom firmi iz Zagreba i vrijednom 35 miliona KM.
Selak je istakao da je ovaj tender Gradske uprave Banjaluka klasičan primjer planskog pogodovanja, isključivanja domaćih firmi i direktne štete za građane Banjaluke.
Upozorio je da se u trenutku kada polovina grada nema vodu, kada se iz Vrbasa širi nepodnošljivi miris zbog odsustva kolektora, i kada više od 2.000 djece nema mjesta u javnim vrtićima, gradonačelnik odlučuje da mu prioritet bude zamjena sijalica.

On je pojasnio da je riječ o tenderu vrijednom 35 miliona maraka, a predmet je isključivo zamjena postojećih sijalica, navodeći da isti proizvodi u okruženju koštaju duplo manje, odnosno najviša cijena 400 evra po sijalici, dok je u pomenutom tenderu cijena sijalice 1.750 KM
On je istakao da to otvara ozbiljnu sumnju u namještanje i manipulaciju javnim novcem i da je neophodno zaustaviti potencijalnu korupciju.
"Dosta je gradonačelnikovo bahaćenje i to nećemo dozvoliti", rekao je Selak na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On smatra da je tender za ovaj projekat već na početku skrojen za samo jednog ponuđača, da praktično isključi sve domaće ponuđače.
On je istakao da su predstavnici SPS-a poslije analize tenderske dokumentacije zaključili da ona ima desetine hrvatskih riječi i izraza, što upućuje na potencijalnu sumnju da je firma iz Hrvatske sama pisala uslove tenderske dokumentacije koje je Gradska uprava Banjaluka samo formalno i objavila.

"Uslov je, između ostalog, da firma ima iskustvo u pet projekata sa po 2.000 svjetiljki i najmanje jedan projekat sa preko 10.000. Takve reference nema nijedna domaća firma. Osim one jedne, koja dolazi iz Zagreba, i koja je, sasvim je očigledno, učestvovala i u pisanju samog tendera", rekao je Selak.
Ukazao je i da se "Elektroprivredi" godišnje plaća 4,5 miliona KM za javnu rasvjetu, što je, takođe, netačno jer je riječ o iznosu manjem od tri miliona KM", rekao je Selak.
Pored referenci, Selak je istakao da se u dokumentaciji traže i tehnički uslovi koji su apsurdni i neprimjereni potrebama Banjaluke, poput tačnog broja dizalica i angažovanog tehničkog osoblja, što ne predstavlja stvarne potrebe projekta već mehanizam eliminacije konkurencije.
On smatra da je to plansko pogodovanje, sistemska korupcija i isključivanje domaće privrede, istakavši da je SPS je odlučna da istraje u ovoj borbi do kraja.
Pozvao je gradonačelnika Banjaluke da hitno poništi ovaj tender i vrati fokus na stvarne prioritete grada, a to su izgradnja vodovodne mreže, izgradnja vrtića i drugi projekti.
"Pozivamo nadležne istražne institucije da odmah reaguju i utvrde kako je moguće da se tender od 35 miliona maraka piše tako da se domaće firme eliminišu, a sve prilagođava jednoj stranoj kompaniji", rekao je Selak i pozvao javnost i stručnu stručnu zajednicu da dignu glas protiv ove vrste zloupotreba.
Istakao je da to nije borba za jedan tender, već za principe, pravdu i dostojanstvo građana.
"Ako dozvolimo da jedna firma iz Zagreba kroji gradsku politiku u Banjaluci, sutra nećemo imati ni grad, ni vlast, ni sistem. Banjaluka nije ničija privatna firma, niti je na prodaju. Dosta je bilo", zaključio je Selak.
Najnovije
08
42
08
38
08
34
08
25
08
22
Trenutno na programu