Košarac: Zakon o regulatoru dobio pozitivno mišljenje, njegovo usvajanje prioritet

19.07.2025 13:38
Кошарац: Закон о регулатору добио позитивно мишљење, његово усвајање приоритет

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac potvrdio je da je Energetska zajednica dala pozitivno mišljenje na Prijedlog zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH, koji je upućen na usvajanje Savjetu ministara.

"Očekujem da će ovaj zakon već u utorak, 22. jula, naći na sjednici Savjeta ministara, te dobiti punu podršku. To je, uostalom, navedeno i u pismu podrške Energetske zajednice, koja smatra da je njegovo usvajanje na Savjetu ministara i u Parlamentarnoj skupštini najveći prioritet", istakao je Košarac.

On je ukazao da bi usvajanje ovog zakona bilo pozitivan i dobar signal institucija na nivou BiH prema privrednoj zajednici u Srpskoj i Federaciji BiH.

"Time bismo ispunili jedan od uslova za izuzeće BiH od mehanizma prekograničnog usklađivanja ugljenika /CBAM/ na izvoz električne energije", naveo je Košarac.

On je ukazao da je davanjem pozitivnog mišljenja Energetska zajednica prepoznala zajedničke napore i potrebu da se u punoj koordinaciji i saradnji sa ministarstvima energetike Srpske i FBiH usaglasi tekst ovog izuzetno važnog zakona.

"Ovo je rezultat zajedničkog rada Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara i ministarstava energetike Srpske i FBiH, uz asistenciju Energetske zajednice", istakao je Košarac.

On je izrazio zahvalnost resornim ministrima Srpske i FBiH, predstavnicima Energetske zajednice, kao i svim saradnicima koji su aktivno i produktivno radili na izradi ovog zakonskog rješenja.

"Napravili smo ogroman iskorak, imajući u vidu višegodišnje pokušaje usaglašavanja teksta zakona, koji traju od 2012. godine. Važno je napomenuti da smo u cijelom procesu sačuvali energetski suverenitet Srpske i FBiH", naveo je Košarac na "Instagramu".

Podijeli: