Угрожених 800 радних мјеста. Угрожени системи Пореске и Геодетске управе. Угрожен велики број пројеката Републике Српске. Само су неке од посљедица америчких санкције уведених Инфинити групи.
Санкције нису уведене како је речено због угрожавања америчких интереса, ово је много шира слика. А циљ је, по свему судећи, уништити компаније, младе и образоване људе отјерати из Републике Српске а право је питање ко од тога профитира. Јасно је, кажу у Инфинити групи, да се прави мјесто за стране фирме ако нема домаћих да носе велике пројекте а онда тај новац који зараде, неће остати у Републици Српској.
„Морам да кажем да је угрожен велики број пројеката које радимо, доста их је везано за основно функционисање Републике Српске, ви сада имате ситуацију да имате систем Пореске управе који помаже да се обезбиједи раст прихода од пореза а свједоци сте да константан раст постоји“, изјавио је Бојан Вујић, предсједник управе "Infinity International Group".
Излаз из свега овога се тражи. Због санкција Инфинити ће напустити власник Ђорђе Ђурић али радници који су учествовали у њеном стварању заинтересовани су да преузму компанију. Оно што је јасно је да Инфинити, у овом, облику више неће постојати.
„Поента је да ми радници који смо направили компанију и који је водимо, ми је преузмемо, који ће то бити модел видјећемо, отежавајуће је то што је компанија заустављена, у инвестиционом циклусу постоје дугорочне обавезе“, истакао је Вујић.
Из америчке Амбасаде по обичају објашњења за санкције нема. Са њима се нећемо играти мачке и миша нити било шта крити, поручују из Инфинитија, једино што желимо је, кажу, наћи одржив модел да фирме наставе да раде. Напомињу и да никад нису контактирани од стране Американаца о било каквим информацијама, уколико су имали неких недоумица. Да се информишу позивају их и сада.
„И ову прилику користим да позовем америчког амбасадора или било кога на формалан, неформалан, састанак, тв дуел, кафу, ручак доручак, ми немамо шта да кријемо, све што радимо доступно је, транспарентно“, навео је Вујић на конференцији за новинаре.
Из Инфинитија напомињу да су управо најбројније америчке фирме са којима послују. И они су шокирани свиме што се десило. Занимљиво је да су им неке од њих дале рок до 14. августа да могу да сарађују, док су их банке у Републици Српској брже боље обавијестиле о гашењу рачуна.
„То вам само говори о апсурду ситуације у којој се налазимо. Ја се надам да ћемо до 14. августа имати рјешење, па чак и прије, по коме ћемо имати модел функционисања“, истакао је Вујић.
Све ово брине раднике. Већина њих су млади, високообразовани људи, који до другог посла могу лако. Циљ их је задржати у Републици Српској, док је циљ санкција управо супротно.
„Једна од мјера које смо урадили јесте да смо запосленима исплатили двије плате из разлога да им покажемо да немају разлога за бригу и да радимо и тражимо начин да одржимо континуитет послова како је то могуће“, каже он.
Само у Проинтеру је 200 запослених. Знања су стицали на свјетском нивоу. Са свјетским компанијама и сарађују. Да је сарадња транспарентна показују и склопљени уговори и добијени сертификати.
„Морамо да кажемо да наши запослени размишљају о свему што се дешава и постављају питање, осјећају се угрожени, оно што радимо и што од првог дана радимо разговарамо, и они су благо речено у шоку, они од овог хране своје породице“, изјавио је Владимир Перишић, директор Проинтера.
Без обзира на све ово има и оних који ликују због свега што се дешава. Њих очигледно не занима што обични радници испаштају због самовоље свјетских моћника па су тако поједини портали јуче објавили информације да је Инфинити група зарадила 500 милиона марака, што је потпуна неистина. Подаци о пословању су јавно доступни па да их неко ко се назива новинаром бар провјерио или контактирао Инфинити, знао би да тако нешто није тачно.