Министар правде Републике Српске Милош Букејловић рекао је за АТВ да ће Нацрт закона о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација, који је недавно утврдила Влада, бити упућен у Народну скупштину Републике Српске у редовној процедури.
"Разлог што идемо у редовну процедуру, а не по хитном поступку мотивисан је тиме да се додатно ослушну аргументи и коментари. Остајемо отворени за све могуће сугестије од непрофитних или других организација које би могле да нам укажу на неки пропуст у нацрту закона", рекао је Букејловић.
Он је указао да се овим нацртом закона, који је комплементаран Закону о удружењима и фондацијама Српске, покушава увести један вид контроле над финансијским токовима непрофитних организација.
Букејловић је рекао да ће овај закон бити врло користан и за непрофитне организације, јер ће њихови донатори који дозначују средства из иностранства знати у коју сврху су та средства утрошена, односно да ли је било злоупотреба.
У случају непоступања по одредбама овог закона, односно недостављања финансијских извјештаја и неозначавање летака са логом непрофитних организација, каже Букејловић, предвиђене су прекршајне санкције у смислу новчаних казни од 1.000 КМ до 5.000 КМ.
"Ако је ријеч о поступању супротном Уставу Републике Српске, односно покушају распиривања расне и вјерске мржње, нетрпељивости, Министарство правде Републике Српске поднијеће надлежном суду захтјев за брисање такве организације из регистра", рекао је Букејловић.
У случају да се утврди постојање елемената кривичне одговорности, Букејловић је рекао да ће се поступити у складу са позитивним кривичноправним законодавством.
Он је подсјетио да је предсједник Републике Српске Милорад Додик претпрошле и прошле године потенцирао доношење овог закона, али је због дораде и консултација пролонгиран за ову годину.
"Ово на неки начин чак и коиндицира са одлуком нове америчке администрације да се стави фокус на новчане токове невладиних организација", рекао је Букејловић за АТВ.
Он је истакао да потенцира термин непрофитне организације, односно удружења и фондације који су регистровани и раде по прописима у Српској.
Осим тога, каже Букејловић, мора се направити дистинкција у односу на законе у Русији, Сједињеним Државама и Мађарској, гдје је фокус на термину "страни агенти".
"Код нас је тај термин закачен како би се ближе објаснило које су то непрофитне организације које би ширењем страног утицаја, а користећи средства која добију од страних субјеката, покушале да утичу на јавно мњење, финансирају кампању, политичке странке или кандидате или на други начин подривале уставно уређење и довеле до дестабилизације Српске", рекао је Букејловић.
Он је истакао да неће бити злоупотребе овог закона и циљ је транспарентност и уливање повјерења како Републике Српске, тако и грађана, али и страних донатора у непрофитне организације.
Говорећи о судском процесу који се пред Судом БиХ води против предсједника Републике Српске Милорада Додика, Букејловић је рекао да је ово један велики тест за Суд БиХ, као и за право и правду.
"Ово је један правни апсурд, јер Кривични закон по којем се суди предсједнику Додику није донио законодавни орган и то је у старту требао да одбаци Суд БиХ. Вјерујем да ће Суд БиХ поступити исправно", рекао је Букејловић.