Професор међународног права Драган Дакић, гостујући у АТВ-овој емисији "Имате ријеч", говорио је о могућности да би Шмит могао да се појави пред њемачким судом због кршења људских права свих грађана дејтонске БиХ, наметањем одлука у покушају да се без легитимитета представи као високи представник.
"Господин Кристијан Шмит, је ирелевантна личност. Ми овдје улазимо у правни спор са Њемачком, односно, са министарством вањских послова те земље, чији је господин Шмит службеник. Ефективна правна веза између министарства, односно Њемачке и господина Кристијана Шмита постоји. Она је по свим правним стандардима доказива и у једном поступку који сам покренуо се доказује", каже професор Дакић.
Како каже, у овом случају Њемачка је странка у спору и њу је у својству држављанина БиХ изазвао.
"Та правна веза у овом смислу значи да су акције и акти, те понашање господина Кристијана Шмита приписиви управо Њемачкој, а не некој међународној организацији коју неко назива канцеларија високог представника. Иначе, њен сам статус је јако споран у међународном праву, а да не кажем да је Савез за имплементацију мира у БиХ са аспекта међународног права, тијело које не постоји. Значи, нема никакве капацитете. Нема шансе да имају овлашћење да именују високог представника, али чак и ако могу да га предложе као неког канцелара, не могу му дати легислативна овлашћења, то може само Савјет безбједности, а то недостаје. Акти господина Шмита су правно урушиви, правно ништави, ми само треба да покренемо одговарајуће поступке да то оспоримо на правно ваљан начин", јасан је Дакић.
Поступак покренут
Он је изнио и тезе због којих сматра да Шмит нема законодавна овлашћења.
"Иницијална фаза поступка јесте да чујемо контра аргументе. Ми имамо наше ставове, ми имамо међународно право. Сваки озбиљан правник би настојао да чује шта су контра аргументи друге стране прије формулисања конкретне правне акције. Ја сам покренуо активност унутар правног система Њемачке при њемачком парламенту да се преиспита, односно, чује став савезног министарства, по ком правном основу они чине ово што чине", наводи Дакић.
Како каже, поступак је покренут и добио је формалну нотификацију и потврду о покретању тог поступка.
"Након неког времена стигло је и изјашњење канцеларије за спољне послове о томе по ком основу господин Шмит овдје и борави и дјелује. Одговор је штур, али, усмјерава нас, са нашом правном акцијом, на једну правну празнину. Врло је вјешто. Они кажу да не постоји њихова одговорност, јер постоји одлука ПИК-а да он буде високи представник, те он дјелује у име те међународне организације. Оно што можемо да научимо из свега тога, јесте да господин Кристијан Шмит не ужива имунитет који би му дао Савјет безбједности", категоричан је Дакић.
Дакић је објаснио и то да његови акти подлијежу судским ревизијама, прије свега у Њемачкој и то из два разлога.
"Први разлог је што је он њен држављанин, а други разлог јесте та ефективна веза између господина Шмита и савезне владе која му обезбјеђује и дипломатски пасош, и логистику. Рецимо, регистарске ознаке возила које користи Шмит су њемачке, обезбјеђење је њемачко, као и оружје које носе. Неспорно је да господин Кристијан Шмит, дјелује уз подршку Њемачке, што је довољно да се његови акти припишу Њемачкој. Када чујемо све аргументе, када чујемо зашто они све то раде и који су правни разлози на којима темеље поступке, долази до покретања спора пред већ идентификованим надлежним судом у Њемачкој, који је са наше стране у потпуности спремљен. Остала је предаја у суд. Зашто то још не радимо? Зато што чекамо да се Министарство и Бундестаг изјасне по нашем посљедњем допису", јасан је Дакић.
Навео је да они могу да ураде двије ствари, или да признају да смо ми у праву, што дисквалификује господина Кристијана Шмита, што повлачи усвајање Дакићевог захтјева да се он повуче из БиХ и да се његови акти пониште. Како тврди, Савезно министарство чак и није оспорило да је дошло до кршења његових људских права што би требало да буде довољно да и Бундестаг призна да је у питању кршење људских права.
"Они се заправо крију иза неприписивости њима, његових аката, што је потпуно погрешно. Други могући сценарио који очекујемо јесте да кажу да он не дјелује у име Њемачке и да дају аргументе за то. Шта год од овога да ураде, или ће ући у признање или ће ући у правну грешку и изгубити спор" каже Дакић.
Рокови пробијени
Повратне информације, каже Дакић, могле би да се очекује почетком сљедеће недјеље.
"Оно што је специфично јесте да су рокови стављени више дескриптивно, од четири до шест недјеља. Сви ти рокови су до сада пробијени, иако је напомена да они нису стриктни. Ја сам са своје стране покренуо поступак приступа информацијама да видим шта су до сада урадили и да дају документацију у вези спора, то је што сам урадио формално", рекао је гостујући у нашој емисији.
Појаснио је да настоји да неко на терену провјери и узме тај предмет, али и да је добио информацију да би најкасније почетком сљедеће недјеље требао да има информацију из прве руке од чланова инстанце која одлучује о томе, шта се дешава, гдје је стало и гдје је запело.
"Ако не бих добио одговор у траженом року, регистровао сам се за један јавни догађај који ће се десити почетком јуна у Бундестагу и да се појавим са питањем 'шта је са мојим правом'. Тако да ћу отићи непосредно као странка у поступку. Да видим, гдје је мој предмет и зашто не добијам одлуку. Желећи да ову ствар урадим озбиљно. Желим да видим шта је правна аргументација да видим да ли ће признати своју грешку или ће направити неку врсту правне грешке, неколико је могућих варијанти, али бих ја волио да будемо спремни на адекватан начин", сматра Дакић.
Он истиче да је правно нулирање свега једини исправан пут.
"Нама овдје није циљ, бар мени, да ово правно питање транспортујем искључиво у политичку сферу. Чак и да направимо максималан политички резултат, ми не мијењамо правне чињенице на терену, остаје Шмит, остају његови закони које је донио, остају поступци који се воде по основу његових аката. Зато, сматрам, најбољи је пут ићи на правно нулирање свега наведеног", нагласио је Дакић.