Република Српска и њена слобода одбрањени су у Одбрамбено-отаџбинском рату и за то највеће заслуге имају борци Војске Републике Српске, због чега нови текст устава мора као приоритет уважити ову историјску чињеницу и унијети је у преамбулу, изјавио је предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић.
Остојић је рекао да БОРС тражи да се, узимајући у обзир заслуге и жртве за одбрану Републике Српске у Одбрамбено-отаџбинском рату, демобилисаним борцима, ратним војним инвалидима и породицама погинулих бораца обезбиједи и гарантује посебна брига, обавезе и права од Републике Српске.
- Ово би подразумијевало да се у тексту устава угради посебан члан у коме би било дефинисано да Република Српска посебну обавезу посвећује заштити демобилисаних бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих бораца - навео је Остојић.
Он је рекао да је став БОРС-а да доношење новог устава захтијева посебан обзир и озбиљност, имајући у виду чињеницу да је Устав Републике Српске највиши правни акт, да је најстарији устав у дејтонској БиХ, те да је донесен у периоду мира и као такав признат и прихваћен Дејтонским мировним споразумом.
- Рјешавање уставне проблематике захтијева шири друштвени и политички консензус - истакао је Остојић за Срна.
Остојић је навео да су категорије које окупља БОРС у току Одбрамбено-отаџбинског рата одбраниле Републику Српску и Устав Српске, те да и у миру, најбоље схватајући значај ових вриједности, одлучно стоје у њиховој одбрани.
У Бањалуци је синоћ одржана завршна јавна расправа о Нацрту устава Републике Српске.
Народна скупштина Републике Српске донијела је 13. марта одлуку о утврђивању Нацрта устава Републике Српске.
Раније је речено да од нацрта до усвајања приједлога устава не смије проћи више од шест мјесеци, те да је све више захтјева да се о новом уставу одлучи на референдуму.
Доношење новог устава Републике Српска предложено је ради заштите њене уставне позиције с обзиром на то да је у протеклих 29 година урушаван и прекрајан правни систем БиХ и да је дошло до знатног проширења надлежности БиХ неуставним преношењем са ентитета.
У Нацрту новог устава наводи се да Република Српска има право на самоопредјељење и може се удруживати у сложене државне заједнице федералног или конфедералног уређења са сусједним и другим државама или групом држава.
Новим уставом предвиђено је и да Бањалука буде главни град Републике Српске, док ће статус пријестонице добити Источно Сарајево са сједиштем на Палама.