Први предсједник Републике Српске Радован Караџић и даље је врло слаб, понекад мало боље говори, али комплетан процес опоравка је веома спор, изјавила је његова кћерка Соња Караџић Јовичевић.
"Мало некада боље говори, па онда послије подне, зависи с ким се чује, слабије. То је јако спор опоравак, ако се опоравком може сматрати уопште", рекла је Јовичевићева.
Она је нагласила да је компликована процедура за одлазак српских љекара у затвор Албани на енглеском острву Вајт, гдје Караџић, након што је осуђен у Хашком трибуналу, издржава доживотну казну.
"Ја то не могу знати, они морају да приступе тој процедури и за визу и за дозволу како Министарства правосуђа Владе Велике Британије, тако и затворских власти на острву Вајт. Нисам обавијештена да ли је започета та процедура и то морају да се договарају они који имају намјеру да иду", рекла је Јовичевићева.
Она је истакла да је посебно компликована процедура за преглед, јер српским љекарима, као ни у Хагу, неће дозволити да унесу било шта, од обичног стетоскопа, папира и оловке.
Према њеним ријечима, тим који буде ишао, ако има заиста чврсту намјеру да уђе у ту процедуру, видјеће шта може да уради.
Она је истакла да је на располагању за савјет који би специјалисти, с обзиром на Караџићеву болест, требали да оду и прегледају га.
"Ја сам још прошле године, након повратка из Хага, када су прегледали генерала (Ратка) Младића, (Јовицу) Станишића и (Стојана) Жупљанина, рекла који би то требали специјалисти да иду, с обзиром на то које он све проблеме има. Доктор (Владо) Ђајић све то зна, а нисмо се тим поводом чули још", рекла је Јовичевићева.
Директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске Владо Ђајић рекао је раније Срни да су љекари ове здравствене установе спремни да прегледају првог предсједника Српске Радована Караџића у затвору у Великој Британији.
Више од 4.000 грађана Републике Српске, Србије, Црне Горе, као и Срба из Америке, Канаде, Њемачке, Шведске и широм дијаспоре потписало је петицију на интеренту којом захтијевају поштовање људских права Караџића.
Потписивање петиције, које је трајало седам дана, је данас завршено, а сви потписи биће предати Караџићевим адвокатима, наведено је на сајту петиције.
Радован Караџић је смјештен у затвор Албани на острву Вајт гдје, након што је осуђен у Хашком трибуналу, издржава доживотну казну.
Ријеч је о затвору који има репутацију једне од најгорих затворских установа у Великој Британији и не испуњава бројне услове који су предвиђени стандардима у већини европских држава.