Одржана сједница

Влада Српске о најновијем Шмитовом ''наметању'': Не постоји уставноправни основ

  • Извор: АТВ
  • 22.11.2024. 15:17

Влада Републике Српске упознала се на данашњој сједници са Информацијом о статусу седам институција културе на нивоу БиХ и исту прихвата и закључила је да не постоји уставноправни основ за доношење предложеног закона о установама културе на нивоу БиХ.

У саопштењу Владе подсјећају да је Кристијан Шмит повукао још један у низу потеза који представљају директно кршење документа који је у БиХ донио мир. 

"Ријеч је о наметнутој Одлуци о финансирању Националне и универзитетске библиотеке БиХ и ултиматуму упућеном Савјету министара БиХ да у року од 60 дана донесе закон којим би се предложио начин функционисања седам институција културе на нивоу БиХ и то: Национална и универзитетска библиотека, Земаљски музеј, Хисторијски музеј, Музеј књижевности, Музеј позоришне умјетности, Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица, Кинотека и Умјетничка галерија“, наведено је у саопштењу.

Све стоји: Потпуни хаос између Челинца и Котор Вароша

Све стоји: Потпуни хаос између Челинца и Котор Вароша

Подсјећања ради, додају из Владе, покушаји доношења Закона о тзв. институцијама културе од значаја за БиХ трају још од 2009. године. 

"Република Српска од тада до данас има исти став који се састоји у сљедећем: Не постоји уставни основ за доношење закона о установама културе на нивоу БиХ, а то из разлога што су одредбом члана III тачка 1. Устава БиХ 'Надлежности институција БиХ' децидно наведене надлежности институција БиХ, у које не спада питање културе и заштите културних добара, а тачка 3 а. истог члана, прописује да све владине функције и овлаштења која нису Уставом БиХ изричито дата институцијама БиХ, припадају ентитетима. Такође, напомињемо да је Амандманом XXXII на члан 68. Устава Републике Српске прописано да Република уређује и обезбјеђује, између осталог и културу и заштиту културних добара, а то значи да је област културе и заштите културних добара у искључивој надлежности ентитета“, наведено је у саопштењу.      

При томе, напомињу у саопштењу, потребно је нагласити да ни на основу члана III тачка 5. "Додатне надлежности“, ова питања нису обухваћена, a самим тим и не може да се врши пренос надлежности са ентитета на заједничке институције БиХ, јер она и нису у домену Анекса 5. до 8. Општег оквирног споразума, нити су та питања релевантна за очување суверенитета, територијалног интегритета, политичке независности и међународног статуса БиХ, да би БиХ преузела те надлежности.

"Закон који би седам институција културе третирао као институције БиХ нема правни основ у Уставу БиХ (Анекс 4) нити било којем другом анексу јер у њима није прописано нормативно сљедништво БиХ над поменутим установама. Како би предложени закон регулисао установе културе од значаја за БиХ а побројане установе и институције, које би биле предмет ове законске материје и територијално и административно припадају ФБиХ, односно Кантону Сарајево или Граду Сарајево, те како је ФБиХ надлежна за област културе, у складу са Уставом БиХ и Уставом ФБиХ, из наведеног произилази да ФБиХ треба да законски регулише питање оснивања, финансирања, статуса и значаја ових установа“, додају у саопштењу.

Горан Весић почео штрајк глађу

Горан Весић почео штрајк глађу

Даље додају да треба нагласити да је 2020. године, питање рјешавања правног статуса и финансирања седам институција културе на нивоу БиХ могло бити ријешено да је прихваћена иницијатива Владе Кантона Сарајево. 

"У поменутој иницијативи затражено је да финансирање ових институција преузме Влада Кантона Сарајево на шта је Министарство просвјете и културе Републике Српске дало позитивно мишљење својим актом број: 07.06/052-8127/20 од 9. октобра 2020. године. Поменутим актом, Министарство просвјете и културе је, уважавајући надлежности Кантона Сарајево, прихватило иницијативу Владе Кантона Сарајево, те навело да Кантон Сарајево треба трајно да преузме управљање, руковођење и надзор над радом наведених седам институција културе“, наведено је у саопштењу Владе Српске.

Имајући у виду напријед наведено, поручују из Владе, очигледно је да Кристијан Шмит није имао, или није узео у обзир, све потребне информације, те је из тог разлога посегнуо за новим наметањима одлука које су у директној супротности са Општим оквирним споразумом за мир у БиХ.

Пратите нас и путем Вибера