Правосуђе у БиХ је вануставно са улогом да само служи као оружје за одстрел неистомишљеника нелегитимног и нелегалног високог представника Кристијана Шмита, који је изазвао кризу у БиХ, невиђену од потписивања Дејтонског споразума, рекао је делегат Клуба Срба у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић.
"То сам пренио у разговору са посланицима Европског парламента, иако су представници сарајевских странака били јединствени у томе да се снажан притисак мора извршити на Српску, те да је све што Српска ради напад на уставни поредак, а не одбрана уставног поретка БиХ, односно оно што Република заправо ради", рекао је Ковачевић.
Ковачевић је био у делегацији посланика и делегата Представничког и Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, која је боравила у посјети Европском парламенту у Брисел, гдје су се водили разговори о напретку, изазовима и приликама на путу према ЕУ.
Он је нагласио да је једина институција надлежна да мијења законе у БиХ - Парламентарна скупштина, те да је европарламентарце подсјетио да Шмит нема право да интервенише у овдашње законодавство.
"Један неизабрани странац је ставио себе изнад свих институција. Да ли су то европске вриједности", упитао је Ковачевић који је недавно боравио у Европском парламенту и тамо изнио главне ставове Републике Српске.
Он је европарламентарцима рекао да је Шмит чак интервенисао у законодавство БиХ на начин да било ко ко не поштује његов закон, мора да буде кажњен.
Ковачевић је истакао да се актуелна уставна и криза надлежности у БиХ може ријешити само дијалогом овдашњих кључних унутрашњих политичких фактора и да нико нико од било којих значајних актера унутар Европског парламента и ЕУ не мисли да би на том плану требало да постоји било каква интервенција.
Он је навео да се људи који у Европском парламенту имају одређен утицај нуде да помогну у дијалогу, те да нико не мисли да постоји било какво рјешење изван дијалога.
"Сигурно је да се било какво рјешење осим кроз дијалог неће догодити. Нажалост, оно што су они могли јасно видјети јесте да Српска нема с ким да води дијалог. Али без обзира на то, наша понуда је отворена – сјести за сто и отворити суштински и садржајан дијалог о свим кључним питањима, искључиво на бази Устава БиХ. Или ћемо БиХ вратити уставу или ћемо морати тражити потпуно други сценарио", рекао је Ковачевић.
Ковачевић је рекао да су за њега разочаравајући били одређени ставови представника опозиције Српске, међу којима и делегата ПДП-а у Дому народа Парламентарној скупштини БиХ Ненада Вуковића, који је захтијевао да се у даљој расправи ограничи његово вријеме и да добије један минут.
"Они су то прихватили, ја наравно нисам. Покушавали су да ме прекину и да ми одузму ријеч. То су предводили људи из Српске", истакао је Ковачевић.
То је, каже, српски усуд и с тим се морамо носити.
"Морам признати да су се посланици из опозиције усагласили да се Канцеларија ОХР-а треба затворити, али то је све. Они немају ниједно рјешење како Српска да одговори, немају ниједан проблем са одлукама доношеним против Српске. Они су ту да се понуде Европском парламенту, а једино што треба да се уради јесте да се уклоне побједници, које је бирао српски народ", рекао је Ковачевић за РТРС.
Истакао је да је веома битно да српски народ разумије и да настави давати подршку политици Српске на трагу очувања њеног статуса, аутономије и борбе за властити положај.
"Ту политику предводи предсједник Српске Милорад Додик који се није повукао под претњама и санкцијама јер га је увијек интересовао само један суд - суд српског народа. Зато ћемо наставити на том путу јер знамо да смо у праву и да Српска има право", закључио је Ковачевић.