У наш регион стигло је најављено невријеме.
Ђеновски циклон ће дјеловати на вријеме у нашим крајевима цијели викенд и први дио идуће седмице.
На предњој страни долине ниског притиска јача јужно струјање и топли нестабилан афрички зрак пун сахарског пијеска у југозападној висинској струји долази над Балканску полуострва.
Због велике концентрације пустињског пијеска очекује се и жута киша, јавља "Н1".
Киша која оставља најчешће смеђе или жућкасте трагове на површини или изложеним објектима назива се блатна киша, а позната је и као жута киша, крвава киша и обојена киша.
Блатна киша повремено се може примијетити и на подручју Хрватске, чешће на Јадрану и у подручјима уз Јадран него у континенталном дијелу земље, објашњава ДХМЗ на својим страницама.
Блатна киша настаје само у одређеним синоптичким ситуацијама, додају.
На нашим подручјима настаје када је над нашим предјелима или мало јужније у приземном слоју атмосферски систем који садржи доста влаге, циклонално поље или и изражени фронтални систем, а у вишим слојевима атмосфере (од 5.000 м и више) је изражено југозападно или јужно струјање.
У таквим ситуацијама честице пијеска из сјеверне Африке, односно подручја Сахаре доспијевају у више слојеве атмосфере те улазе у облачне системе, па киша која пада из њих у себи садржи сахарски пијесак те је стога обојена.
У Европи блатне кише најчешће су на подручју Пиринејског полуострва, Апенинског полуострва те на подручју Грчке гдје се она чешће појављује управо због близине сјеверне Африке и могућности обогаћивања ваздуха влагом приликом преласка Средоземног мора.
Ипак, над нашим подручјима такве синоптичке ситуације нису пречесте, а и блатна киша није опасна временска појава те се у правилу не издају посебна метеоролошка упозорења, а често њену појаву не садржи ни општа временска прогноза.
Најчешће се спомиње као метеоролошка занимљивост.