Данашњи преговори о минималној плати у Српској трајали су дуго, али након скоро два сата - договор није постигнут.
Зато ће коначну одлуку о минималној плати која ће бити диференцирана донијети Влада Српске. У суштини, једина недоумица око које социални партнери данас нису могли да се договоре јесте шта значи средње образовање.
Да ли су то КВ радници или они који се школују за техничаре четири године.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да се требају уважити сугестије социјалних партнера изнесене на данашњој сједници, а једна од њих је да плата од 1.000 марака буде за оне са четворогодишњим средњим образовањем, а за трогодишње - 950 КМ.
У сваком случају, остаје приједлог да минимална плата од 900 марака буде за најједноставније послове, а 1.300 марака за високу стручну спрему.
Синдикалци и послодавци данас пред камере, након састанка, нису хтјели.
Предсједник Додик је још поручио и да је циљ да се у идућој години досегне просјечна плата у износу од двије хиљаде марака.
"Остао је приједлог који није усаглашен, који ће Влада дефинитивно видјети... Та плата загарантована за средњу стручну спрему од хиљаду да се подијели и да 950 КМ буде за ове са три године средњег образовања, а да за ове са четири године остане 1.000 КМ. То је нешто што нисмо успјели да издиференцирамо, и да се договоримо, али Влада и држава остају при томе да се минимална плата диференцира онако како смо спредложили прије неколико дана", рекао је Додик.
Најављено повећање минималца за средњу и високу стручну спрему, као и раст плата буџетским корисницима је стимулативан за економију Републике Српске, каже економиста Саша Стевановић.
Економија и продуктивност радника, као и профит јесте порастао, али то не мора да значи да ће због повећања плате, доћи и до раста цијена услуга, објаснио је.
Циљ је да сљедеће године, просјечна плата буде 2.000 КМ, те да треба да се ради на томе да се то и оствари.