Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Саво Минић изјавио је данас у Бањалуци да ће у наредној години акценат бити стављен на осигурање пољопривредне производње, те да су подстицајне мјере допринијеле повећању обима производње у мљекарству, воћарству и повртарству.
"Када је ријеч о механизацији, значајним дијелом је та потреба пољопривредника измирена и у наредним годинама би се требало више посветити развоју прерађивачких складишних капацитета, за шта ћемо повећати издвајања", рекао је Минић на конференцији за новинаре у паузи консултативног састанка са представницима републичких удружења пољопривредних произвођача.
Он је додао да су са пољопривредницима усагласили низ мјера које ће бити уврштене у нови правилник о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за развој пољопривреде и села за 2025. годину.
"Када је ријеч о премији за крмаче, биће условљено сљедеће године са 16 прасади пријављених од те крмаче. На тај начин ћемо смањити и црно тржиште", навео је Минић.
Он је истакао да ресорно министарство настоји да уважи све реалне захтјеве пољопривредника и да на најбољи могући начин буде распоређен аграрни буџет који ће и за 2025. годину бити у износу од 180 милиона КМ.
"Прошле године смо направили правилник у којем смо смањили доње лимите да бисмо имали што већи број корисника подстицајних мјера, то је дало резултат и зато имамо једним дијелом и повећан обим производње. У неким пољопривредним гранама имамо повећан број корисника подстицаја, а немамо повећану производњу, зато и о томе треба да размишљамо", рекао је Минић.
Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић оцијенио је да је аграрни буџет за наредну годину развојни и да је већина удружења задовољна.
"Пољопривредници су задовољни до сада реализованим и оно на шта апелујемо стално јесте континуитет и сигурност исплате подстицаја, чиме можемо да се похвалимо у односу на земље окружења", рекао је Маринковић.
Он је навео да пољопривреднике мучи заштита домаће пољопривредне производње, те сматрају да у складу са потписаним споразумима може да се приступи сезонским ограничењима увоза.
"Можемо мало развући и издавање увозних дозвола, можемо се борити на сто начина, ако имамо вољу за тако нешто, али због сложености државе имамо опструкције из највише реда бошњачког народа, али и осталих који не разумију значај прехрамбене сигурности сопственог народа", истакао је Маринковић.
Он је навео да су подстицајне мјере значајно допринијеле чињеници да пољопривредна производња учествује са више од 12 одсто у укупном БДП-у Републике Српске.
Представник Удружења товљача пилића Републике Српске Ђуро Цвијић рекао је да је ова област пољопривредне производње добро организована, као и да су задовољни подстицајним мјерама.
"Прије пет година за перадарство је издвајано до 400.000 КМ, а данас је то око три милиона КМ", навео је Цвијић.