Новина

У банке стиже правило ’10 секунди': Ево шта то значи

  • Извор: Феникс магазин
  • 24.02.2025. 16:14

Клијенти банака требало би да буду свјесни новог правила од 10 секунди, које је на снази у њемачким финансијским институцијама од јануара 2025.

То значи да новац мора бити пребачен с једног рачуна на други унутар тог временског периода. Шта то значи за клијенте?

Такозвани преноси у стварном времену унутар 10 секунди ускоро ће бити уобичајени начин преноса новца унутар ЕУ. Банке више не смију да наплаћују додатне накнаде за брже преносе.

Шта се сада примјењује а шта ће се ускоро промијенити?

Од јануара 2025. године банке и штедионице морају омогућити примање таквих преноса у еврима у стварном времену.

Најкасније од октобра 2025. све финансијске институције морају да омогуће преносе између рачуна у стварном времену. Иако такви преноси не морају нужно бити бесплатни, у будућности можда неће коштати више од стандардних преноса. То значи: ако је нормалан пренос у вашој банци бесплатан, то се такође мора примијенити на пренос од 10 секунди.

Увијек до примаоца унутар 10 секунди

Шта то значи за клијенте банке: Захваљујући правилу 10 секунди, више не би требало да буде дугог чекања на долазне трансфере. Трансфере у стварном времену или тренутне трансфере треба спроводити без обзира на дан или сат, тј. 24 сата на дан.

Осим тога, клијент такође мора бити обавијештен у року од 10 секунди да ли је дозначени износ испоручен или ИБАН не одговара примаоцу. Банке не смију да наплаћују никакве додатне накнаде за такву потврду преноса.

Изузеци постоје само у посебним случајевима, као што су државе чланице чија валута није евро, али у којима рачуни већ нуде редовне трансакције у еврима. Биће им одобрен прелазни период за спровођење уредбе. Осим тога, изузетак од правила од 10 секунди примјењиваће се на такве рачуне изван радног времена.

Заштита од превараната

“Предност” досад спорих преноса је што се пренесени износи могу, барем у неким случајевима, зауставити, на примјер ако сте унијели погрешан ИБАН - или ако сте чак насјели на превару. Та опција за интервенцију више не вриједи за преносе у стварном времену.

Но, у будућности ће пружаоци услуга платног промета морати да понуде поуздане и савремене инструменте за откривање превара.

На примјер, ово је намијењено за спречавање да преноси оду на погрешан рачун због преваре или грешке. Пружаоци услуга платног саобраћаја који послују у ЕУ морају да понуде тренутну провјеру идентитета примаоца, без додатних трошкова или накнада.

То вам омогућава да спријечите популарну методу преваре у којој се име приматеља и ИБАН не подударају. До данас ова провјера није обавезна законом и многе банке то користе.

Као додатну заштитну мјеру против превара, уредба би требало да омогући банкама да поставе максималан износ за тренутне преносе у еврима, који се лако може промијенити прије сљедећег преноса.

Ако пружаоци услуга платног промета не поштује своје законске обавезе у борби против превара и то резултује финансијском штетом, корисници ће убудуће моћи захтијевати одштету.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:43 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:50 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:55 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.