Милијердер

Ворен Бафет повукао радикалан потез и изазвао ''општу панику'': Зна ли он нешто што ми не знамо?

  • 12.11.2024. 15:52

Ворен Бафет, човјек познат по изјави да је његов омиљени период чувања дионица у свом портфолију “заувијек”, у посљедњих неколико мјесеци се ипак одлучио за преокрет. Не само да је продао своја два највећа удјела у Еплу (чак половину) и мултинационалној "Bank of America", него је и први пут у шест година престао да купује дионице "Berkshire Hathawaya", конгломерата који је под његовом управом још од 1969. и у којем тренутно има око 37 одсто дионица.

Улагачи који помно прате "Berkshire Hathawaya" и надају се да ће се дио његовог успјеха прелити на њихове портфолије, пажљиво прате шта конгломерат купује и продаје, па се сада оправдано питају - треба ли и они привремено да стану са улагањима?

‘Пророк из Омахе‘ је дуго година хвалио Епл као “вјероватно најбољи посао на свијету” и повремено је та технолошка комапнија била средиште Berkshire стратегије. Дионице Епла чиниле су више од 40 одсто, па је било необично видјети да су одлучили да смање свој удио управо у тој компанији.

Објављено име мистериозне компаније у коју је Ворен Бафет уложио паре

Објављено име мистериозне компаније у коју је Ворен Бафет уложио паре

Аналитичари сугеришу да би то могло да буде сигнал да Бафет предвиђа проблеме у технолошком сектору или шире турбуленције које би могле успорити Еплов раст. Неки чак вјерују да се на тај потез одлучио јер очекује рецесију која би могла смањити куповину премиум производа попут Еплових.

 Друга, мање екстремна могућност је да због великог искуства 94-годишњи Бафет препознаје показатеље да ће у идућем периоду раст Епла успорити. Продаја Ајфона успорава, раст прихода је такође заустављен јер глобално тржиште паметних телефона постаје презасићено, а и све интензивнија конкуренција на иностраним тржиштима (посебно Кини) додатни су проблем за Епл. Осим тога, Бафет можда вјерује да се цијена дионице Епла попела до нивоа на коме су даљи добици ограничени.

- Без обзира на то је ли пред нама рецесија или једноставно спорији технолошки раст, Бафетов најновији потез наглашава опрезан приступ на непредвидивом тржишту - пише "Barchart", а преноси Јутарњи.

Милијардер (47) даје два милиона долара годишње да би успорио старење

Милијардер (47) даје два милиона долара годишње да би успорио старење

Будући да амерички извјештаји трезора сада доносе више од очекиваног приноса на дионице, чини се да би продајом дионица желио да смањи удио у којем се ослања на ризична улагања. Wall Street Journal на темељу његових прошлогодишњих ријечи сматра да ипак није тако.

- Оно што бисмо стварно жељели да учинимо је куповина компаније за 50 или 75 милијарди долара, 100 милијарди долара - рекао је најдуговечнији улагач на свијету на годишњој скупштини "Berkshirea" 2023. године.

Бог некретнина у Европи распродаје имовину: Милијардер банкротирао због једног потеза

Бог некретнина у Европи распродаје имовину: Милијардер банкротирао због једног потеза

С обзиром на то да Berkshire сада вриједи билион долара, морала би бити ријеч о врло вриједној аквизицији како би ига уопште заинтересовала. Барем на нивоу аквизиције осигуравача Генерал Ре из 1998. која би данас вриједила 100 милијарди евра.

Wall Street Journal истиче како појединачни, мањи инвеститори имају знатно више добрих опција. "Вангардове" десетогодишње пројекције крећу се од седам до девет одсто годишње за дионице развијених тржишта изван САД-а и пет до седам процената за дионице мале капитализације у САД-у.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: