Иако је Хидроелектрана на Дрини и ове године наставила тренд добре производње и даље се суочавају са огромним количинама плутајућег отпада. Радници овог предузећа су једини који улажу велике напоре да се изборе са овим проблемом..
"Ми овај проблем не можемо сами ријешити, можемо само да ублажимо посљедице. Изнад преградног профила бране је инсталирана ланчаница, негдје око два километра узводно, гдје се зауставља тај плутајући отпад. Формирали смо службу предузећа која извлачи тај плутајући отпад са мултифункционалним возилом и одлаже га на привремену депонију", каже Дарко Фргања, руководилац службе за квалитет и заштиту животне средине.
"Ми се и даље боримо са посљедицама тога, односно наши радници свакодневно раде на вађењу тог плутајућег отпада и његовом одлагању у Вишеграду. Тиме спрјечавамо и еколошке катастрофе и даљи пролазак тог отпада на низводно подручје", каже Дарко Андрић, извршни директор за производњу и управљање ХЕ Вишеград.
Велика количина отпада је и велики финансијски удар на Вишеградску хидроелектрану. Осим што властитим средствима мора да уклони овај отпад, дио отпада прође испод ланчанице и дође на сам профил Бране, правећи јој велике проблеме у производњи.
"На годишњем нивоу дође на ланчаницу негдје између 6.000 и 8.000 м3 тог плутајућег отпада, којег наши радници извлаче са мултифункционалним возилом и одлажу на привремену депонију./На годишњем нивоу то је негдје од 50 -200 хиљада КМ трошкови санације", каже Фргања.
"Једна количина отпада прође испод ланчаница и дође на сам профил ХЕ Вишеград, односно на улазне грађевине, решетке и све остало и заиста направи један озбиљан у производњи. Онда морамо да обустављамо производњу, да са чистилицама и свим другим начинима уклањања тог отпада реагујемо, како бисмо опет могли да наставимо несметан процес производње и пласман електричне енергије, што се од нас и очекује", каже Андрић.
Радници Хидроелектрана Вишеград улажу велике напоре да се не понови 2010. година, када су морали пустити плутајући отпад преко преградне бране.