Портпарол МУП-а Унско-санског кантона Аднан Бегановић говорио је за портал "Аваза" о све већем броју самоубистава.
Наиме, у претходних неколико дана на подручју овог кантона извршена су два суицида те је једна малољетна особа планирала починити ово дјело.
- Дана 11. новембра колеге из Министарства унутрашњих послова ФБиХ, Одсјека за привредни криминал и рачунарске преваре су путем плавог телефона који је активан на подручју БиХ, који је активан због малољетничке деликвенције и жртава насиља у породици, запримили су позив једне млађе женске особе. Она је саопштила да има суицидалне намјере из њој познатих разлога те је прекинула позив. Радом на том позиву идентификована је адреса са које је позив упућен. Траг је одвео у Велику Кладушу. Припадници ПС Велика Кладуша, заједно с припадницима Центра за социјални рад су дошли на кућну адресу особе те су обавили разговор с мајком малољетнице - казао је Бегановић за "Аваз".
Додао је да је ријеч о дјевојчици која је анксиозна, то јесте има здравствене проблеме.
- Ради помоћи дјевојчици и мајки, њој је указана помоћ од медицинског особља. Они ће заједно са Центром за социјални рад попратити њено стање, како не би дошло до оног најгорег - истакао је.
Истакао је да је дошло до повећања броја оваквих случајева.
- Више лице се одлучује на сами чин самоубиства, тако да смо у задња два дана имали самоубиство вјешањем на подручју Велике Кладуше и Кључа, гдје су мушке одрасле особе с употребом конопца одузели себи живот. Полицијски службеници су само могли констатовати смртну посљедицу без да је било присиле или нечега што би могло значити провођење криминалистичке истраге. Прошлу годину смо закључили са 16 таквих случајева, од чега је већи дио мушка популација, а самоубиство се вршило вјешањем, употребом ватреног оружја, утапањем или конзумирањем одређених супстанци, односно тровањем, док сада за десет мјесеци имамо 13 случајева. Црвени аларм се треба укључити код институција које се баве менталним здрављем и психолога, који би требали ради на превенцији, јер полиција ради по посљедицама. Треба препознати када је особа у проблемима и када има такве намјере - закључио је Бегановић.