Аљоша Борковић (39), познати хакер из Бањалуке, биће осуђен на годину дана затвора и новчану казну од 50.000 КМ због више сајбер напада, потврдио је за АТВ Борковићев бранилац, адвокат Раде Ћулибрк.
Он каже да је то договорено споразумом о признању кривице који је одбрана склопила са Окружним јавним тужилаштвом у Бањалуци.
”Споразум је данас прихватио Основни суд у Бањалуци. Договорено је да се Борковићу изрекне казна од годину дана затвора и новчана казна у износу од 50.000 КМ, уз плаћање судских трошкова”, рекао је Ћулибрк, наводећи да је изрицање пресуде заказано за сутра.
Раде Ћулибрк, адвокат
Борковић је у притвору већ провео десет мјесеци, што му је урачунато у изречену казну. Након пресуде биће пуштен на слободу, будући да му је притвор одређен до изрицања пресуде. Преостала два мјесеца затвора ће по свему судећи претворити у новчану казну.
Новинарима поново ускраћено присуство
Разматрање споразума одржано је у канцеларији поступајуће судије Ведране Грмуше, тако да Основни суд Бањалука новинарима поново није дозволио да присуствују рочишту. Само су усмено поручили да у канцеларији нема довољно простора... Због тога ни Борковићева изабраница није могла да присуствује рочишту.
Оптужницом, Борковићу су на терет стављена кривична дјела неовлаштен приступ заштићеном рачунару, компјутерској мрежи, телекомуникационој мрежи и електронској обради података; компјутерска превара; покушај неовлаштеног кориштења личних података и покушај уцјене.
Према оптужници Борковић се у децембру 2020. године укључио у рачунар Техничког ремонта Братунац (ТРБ) тако што је послао имејл са захтјевом за наруџбу посла у износу од 1,3 милиона евра. Порука је садржавала повезницу на малициозан линк.
Жртве ”таргетирао” мејловима
Другом тачком на терет му је стављено да је од ”Клинике Костић” покушао да изнуди 150.000 евра, тако што им је ”упао” и закључао рачунарски систем, а потом им послао мејл у којем је навео да је прикупио податке за 25.000 пацијената. Уз поруку је послао неколико налаза и фотографија пацијената са операција, чиме се закључивао да је пристио бази података пацијената. Од надлежних је тражио новац, пријетећи да ће поново срушити систем, уколико покушају да га подигну, те да ће откупнина тада износити 500.000 евра.
На терет му је стављен и сајбер напад у којем је од адвокатице Васвије Видовић из Сарајева украо податке о разним предметима, тражећи уплату од 10 биткоина (око 530.000 евра), уз пријетње да ће објавити податке из њеног приватног живота и да ће о томе обавијестити медије. Уз пријетњу је послао доказ да има одређене податке, а како уплату није добио у року од 24 сата клијентима адвокатице је слао поруку: ”Процуриле су информације о теби, назови ме што прије”, представљајући се као Видовићева. У наредних 10 дана стотине клијената су контактирале адвокатицу, што је онемогућило нормалан рад канцеларије те јој нанијело штету у виду уништене 10-годишње архиве и нарушавање угледа код клијената који су исказали несигурност у сарадњу због цурења информација.
Оптужен је и за упаде у рачунар Ивана Бегића, те покушај укључивања у рачунар Д.К.
Од свих оштећених само је Видовићева тражила надокнаду штету од око 7.000 КМ, будући да је након ”сајбер напада” морала да набави нове рачунаре.