Жена (73) с бјеловарског подручја остала је у романтичној превари без 68 хиљада евра (око 132 хиљаде КМ) које је уплатила преваранту, повјеровавши му да је цијењени доктор који се налази на ратном подручју и да жели с њом склопити брак.
На разне банковне рачуне у иностранству за цијену авионске карте, пратње до аеродрома, лежарину пртљаге и разне друге разлоге жена је кроз годину дана уплатила око 68 хиљада еура након чега је схватила да је преварена.
Све је почело прије годину када је преко друштвене мреже ступила у контакт с непознатом особом која јој се представила као цијењени доктор који се налази у једном кампу гдје је ратно стање и да је удовац који је заинтересиран доћи к њој и с њом склопити брак. Случај је пријавила тек сада, у четвртак, рекли су у полицији, наводећи да је ријеч о примјеру романтичне преваре, гдје преваранти циљају потенцијалне жртве на онлајн страницама за упознавање, али користе и друштвене мреже и е-пошту како би успоставили контакт.
"Прво покушавају задобити ваше повјерење. Затим траже новац, дарове или траже податке о вашем банковном рачуну или кредитној картици. Ако одбијете послати новац, могу вас покушати уцјењивати. Ако им ипак пошаљете новац, тражиће још више", обиљежје је тог облика преваре.
Полиција путем интернетске странице Веб херој савјетује грађане како могу препознати знакове романтичне преваре и шта могу подузети: "Пазите на правописне и граматичке погрешке те недосљедности у њиховим причама. Такође, будите сумњичави ако имају изговоре да њихова камера не ради. Не дијелите никакав компромитирајући материјал који би могао бити искориштен за уцјену".
Ако се договорите за особни сусрет, обавијестите своју обитељ и пријатеље о локацији. Будите опрезни са захтјевима за новцем. Никада не шаљите новац, податке о картици, онлајн рачуну или копије особних докумената, савјети су грађанима које се упуштају у односе преко интернета.