Велики број мртвих птица забринуо је бројне Хрвате, на улицама Загреба и других градова примјећени угинули голубови, вране, али и ластавице.
"Шта се догађа с птицама у Загребу, јесте ли и ви примијетили колико их има мртвих?", питање је које се ових дана често чује у главном граду Хрватске.
Медијима су пријављени бројни случајеви, један од њих догодио се у Јагићевој улици, гдје је човјек видио двије угинуле птице, голуба и врану. Како је описао, лежале су на улици, без видљивих повреда.
Слично је и у другим дијеловима Хрватске, али гдје су примијећене мртве ластавице.
С обзиром на то да је пре два дана објављена вијест о страдању птица у Пољској, а највише у Аустрији гдје је забиљежен помор хиљаде ластавица и чиопа због хладноће, односно непрестане кише и тешких услова (недостаје им хране јер ни многи инсекти не лете), огласило се из хрватског удружења "Биом", који су потврдили да и њих зову забринути грађани, највише због ластавица.
"Ријеч је о томе да су нагла промјена времена и велике кише нарочито лоше за младе птице, рођене ове године, које су донедавно живјеле у врло сувим условима. Све ово их је затекло неспремне, не могу да се прилагоде новој ситуацији, која је врло изазовна. Нису се склониле на вријеме, прехладиле су и отежано проналазе храну. Киша је, иначе птицама, проблематична, губе на терморегулацији и не могу да лете него чекају да престане да пада", рекла је орнитологиња из Биома Ива Шоштарић.
Како је истакла грађани их зову за савјете, али и да питају ко прима ове животиње, али како они нису азил, могу само да им препоруче да зову азиле и Ветерину у Загребу.
"Код нас није помор птица као у Аустрији, али ипак много страдају", процијенила је Шоштарић, а њен колега Дубравко Дендер додао је да су ластавице (пиљци и брегунице) дио једне од најпрепознатљивијих породица птица из реда пјевачица.
"Птице из ове породице прилагођене су животу у ваздуху јер се хране летећим инсектима, али и другим ситним бескичмењацима који се затекну у ваздуху. Овакав начин живота и потпуна зависност од летећих инсеката чине их јако осјетљивим на нагла и вишедневна захлађења. Таква се ситуација управо ових дана догађа у великом дјелу Европе. Посебно је за птице ситуација тешка када их оваква захлађења улове у селидби, што је случај за многе од њих", рекао је Дендер.
(б92)