Ужасне слике из Шпаније обишле су свијет. Нажалост, у разорним поплавама, олујама и бујицама, погинуло је више од 60 људи.
Све очи сада су упрте ка Шпанији, с обзиром на то да се над тим дијеловима Европе налази веома снажан циклон, који је одговоран за разорни сценарио.
Срећом, разлога за страх Србија и наш регион немају.
Наше подручје већи дио овог октобра налази се под утицајем снажног антицклона и високог ваздушног притиска, па је вријеме стабилно, суво и натпросјечно топло.
Србија ће и наредних дана бити под утицајем антицклона, чији ће се центар налазити над централном Европом, а управо ће он спречавати продор облачних и падавинских система унутар копна и до нашег подручја. Снажан циклон са југозапад Европе, односно из области Шпаније неће моћи да се креће ка истоку и почеће да слаби, а под његовим дејством биће и даље Пиринејско полуострво и сјеверозапад Африке, прије свега Мароко, преноси "Телеграф".
Према тренутним прогнозама, стабилно и углавном суво вријеме у Србији очекује се и током прве половине новембра. Натпросјечно топло биће све до викенда, уз температуре од 16-17 до 22-23 степена.
Викенд ће донијети продор хладног фронта, али у сувом облику, тако да ће температура бити у паду, уз веома јак сјеверозападни ветар. У недјељу ће бити хладније и за десет степени, уз максималне температуре од 7 до 13 степени.
Међутим, и поред пада температура, оне ће током прве половине новембра бити углавном у складу са календаром и кретаће се око просечних вриједности. Максималне температуре биће од 10 до 15 степени. Иначе, снажан циклон над југозападом Европе, довео је до снажних облака и врло обилних падавина над Шпанијом, нарочито над југом и истоком земље. Локално је на ширем подручју Валенсије за неколико сати пало нешто мање од 500 литара кише по квадратном метру, што је количина киша која у просјеку падне за годину дана.
Поплаве и бујице носиле су све пред собом, а бројна насеља су уништена.
Положај циклона је такав да снажни облачни системи круже над Шпанијом и да константно са Средоземног мора према Шпанији струји врло влажна и нестабилна ваздушна маса која и ствара снажне и моћне олује. Овај сценарио може и да се повеже и са последицама климатских промјена, јер управо оне доводе до врло екстремних појава. Ови предјели Шпаније мјесецима су имали веома сушно вријеме, а онда је серија циклона са Атлантика довела до врло обилних падавина.
Током септембра и октобра у више наврата се и Италија нашла на удару разорних поплава и бујица, а скоро 600 литара кише пало је прије десетак дана на југу Француске у само једном дану, при чему су настале разорне поплаве.
Да подсјетимо, почетком септембра разорне кише и поплаве погодиле су и централну Европу, при чему је погинуло више од 20 људи. Током септембра никад виђене кише погодиле су Сахару, при чему се дијелови пустињи ја претворили у језера, а многи предјели Сахаре су и озеленили.
Нажалост, почетком октобра смртоносне бујице нису заобишле ни наше подручје, а на сјеверу Херцеговине је током ноћи за неколико сати пало 300 литара кише, при чему је погинуло више од 20 особа, а дијелови Јабланице су потпуно збрисани са лица земље.
Овогодишње љето довело је до никад виших температура Средоземног мора, уз температуре и до 30 степени. Крајем љета и током јесењих и зимских мјесеци Средоземно море је због топлије воде окидач за развој циклона и врло обилних падавина, које у басену Медитерана и доводе до сценарија попут Шпаније, Француске и Италије, а прошлог љета овакав сценарио није заобишао ни Грчку.
Оно што посебно забрињава јесте то што и више него честа појава да у врло кратком временском интервалу падну кише које у просјеку падну и за годину дана. Сличан је проблем и са сушама, а нарочито са екстремним појава да јаке суше замијене разорне поплаве и обрнуто.