Серија “Сабља” изазвала је огромне реакције међу гледаоцима и критичарима, приказујући драматичне догађаје који су промијенили ток историје Србије. Док су једни видјели у њој фантастичан трилер и шекспировску трагедију, други су сматрали да је догађај измијењен и релативизован до те мјере да је изгубио своју историјску аутентичност.
У емисији "Блиц уживо" гостовао је Милан Веруовић, некадашњи тјелохранитељ Зорана Ђинђића, који је и сам тешко рањен 12. марта 2003. године, током атентата на премијера Србије.
"Јесам погледао серију, испратио сам. Очекивао сам да ће гледаност бити велика, али сам исто тако очекивао и један обзир и поштовање управо према тој великој гледаности и према заинтересованости друштва за тај догађај који се десио прије 21 годину. Па укратко бих рекао, то је доста онако шизофрена поставка", изјавио је Веруовић.
Веруовић је истакао своју фрустрацију начином на који су стварни догађаји представљени кроз филтер ауторске слободе.
"У поставци серије можемо да прочитамо да се бавила драмским описом стварних догађаја, али одмах испод тога стоји да су све сцене плод маште. То је догађај који је потресао и промијенио Србију, и такав приступ није имао простора овдје", сматра Веруовић.
Веруовић је нагласио да догађаји 12. марта представљају трагедију за Србију која је драматично промијенила правац нације током посљедњих 21 годину.
"По важности тог догађаја, снимању је требало приступити много објективније и сагледати све аспекте који су остали без одговора", рекао је он.
Он је додао да је само то изазвало толику гледаност и пажњу гледалаца.
"Иако су промијенили неке ствари у догађању, нека имена су промијенили, а друга су оставили, и тиме су оставили утисак да су заправо радили серију са намјером да неким политичким чиниоцима обуку ново рухо. Порука која ће бити послата и остављена иза ове серије је много тежа и много већа од свега осталог", објаснио је Веруовић.
Он је критиковао одлуку аутора серије да прикажу Ђинђића као зависног од вјечитог савјетника, Владимира Бебе Поповића.
"Приказани су догађаји онако како се они нису одвијали и просто дата му је веома мала улога", рекао је Веруовић.
Недостатак објашњења ко је био Зоран Ђинђић
Веруовић је истакао да серија није пружила довољно објашњења о томе ко је заиста био Зоран Ђинђић, његовим успјесима и политичким визијама.
"Друштву није објашњено, а било је простора да се објасни ко је заправо био Зоран Ђинђић, који су његови успјеси, каква је његова политика и на крају да поставимо једно питање на које бисмо могли дати одговор и због чега је на крају страдао", рекао је Веруовић.
Веруовић је напоменуо да је серија фокусирала пажњу на небитне ликове и догађаје, умјесто на Ђинђића.
"Заправо, главна улога у овој серији није додијељена Зорану Ђинђићу, додијељена је неким другим људима који су ту око њега, који гравитирају и некој двојици полицајаца који су водили цијели овај поступак", рекао је Веруовић.
“Истина је много комплекснија”
На крају, Веруовић је изразио сумњу у званичну пресуду и исход истраге о атентату на Ђинђића.
"Данас, 21 годину послије, с пуним правом, излазим кад год имам прилику и кажем да нас је та званична пресуда одвела далеко од истине", каже Веруовић.
Он је додао да се многи људи који су били блиски са Ђинђићем слажу са његовом оцјеном серије. Истакао је и да је истина о атентату на Зорана Ђинђића много комплекснија од оне приказане у серији “Сабља” и да се нада да ће једног дана бити у потпуности расвијетљена, пише "Блиц".
"Истина је да су на нас тог дана пуцали три пута, да реконструкција догађаја није урађена како треба, да су трагови са лица мјеста занемарени, да изјаве свједока нису узете у обзир, да дежурни истражни судија и тужилац нису ни позвани", рекао је Веруовић.