Јужнокорејски истражитељи ухапсили су данас суспендованог предсједника Јун Сук Јеола у његовој резиденцији, у другом покушају да га приведу ради испитивања због оптужби да је предводио побуну, након што је увео краткотрајно ванредно стање у земљи.
Налог за притварање Јуна извршен је у 10.33 ујутро по локалном времену, према Канцеларији за истрагу корупције (ЦИО) високих званичника, и то је први пут да је предсједник током мандата ухапшен у Јужној Кореји.
Колона возила са Јуном напустила је предсједничку резиденцију у центру Сеула убрзо након тога и упутила се ка канцеларији ЦИО у Гвачеону, јужно од Сеула.
Јун је суспендован са дужности након што га је Народна скупштина опозвала 14. децембра и суочава се са оптужбама за побуну и злоупотребу положаја.
Он је оптужен да је послао војску у Народну скупштину након што је прогласио ванредно стање у ноћи 3. децембра како би спријечио посланике да изгласају декрет којим се његова одлука поништава.
Очекује се да ће он бити задржан у притворском центру у Сеулу, у близини канцеларије ЦИО-а, након испитивања.
У снимљеној видео поруци објављеној након његовог хапшења, Јун је саопштио да је одлучио "да пристане да се појави у ЦИО-у како бих спријечио ружно крвопролиће".
Хапшење је услиједило послије вишечасовних разговора између истражитеља и Јунових људи у његовој резиденцији о томе како да га притворе и одведу на испитивање.
Истражитељи су користили мердевине да уђу у предсједничку резиденцију у центру Сеула након што их је блокирала Служба безбједности предсједника ПСС, која је поставила барикаду користећи возила у близини улаза.
Такође их је блокирала група посланика владајуће Партије моћи народа и Јунови адвокати на улазу.
Јужнокорејска полиција је распоредила око 3.000 људи да би обезбиједила приступ комплексу, док су се између истражитеља и Јунових присталица догодили физички сукоби.
Истражитељи нису успјели да приведу Јуна раније овог мјесеца након вишесатног сукоба са његовим особљем обезбјеђења у резиденцији.