Кинески предсједник Си Ђинпинг спровео је велику чистку у војсци након што се показало да корупција у редовима подрива напоре за модернизацију оружаних снага.
То ставља под знак питања способност Кине да води рат, сматра америчка обавјештајна служба, преноси Блумберг, позивајући се на неименоване изворе.
У јесен 2022. године, кинески лидер је поставио "стратешки циљ" да до 2027. године трансформише оружане снаге земље у војску "свјетске класе" – до стогодишњице Народноослободилачке армије. Истовремено, како наводи ЦИА, Си Ђинпинг дао инструкције војсци да се припреми за успостављање војне контроле над Тајваном до 2027. године.
Касније је кинески предсједник позвао војску да се "фокусира на припрему за рат". Крајем децембра 2023. назвао је поновно уједињење са Тајваном историјском неопходношћу. "Одлучно ћемо спријечити свакога да на било који начин одвоји Тајван од Кине", увјерио је Си.
Према ријечима саговорника агенције, корупција у ракетним снагама и у целом војно-индустријском комплексу земље је толико велика да су САД посумњале у способност Си Ђинпинга да предузме велику војну акцију у наредним годинама.
Између осталог, као посљедицу подмићивања, амерички обавјештајци су навели "ракете пуњене водом умјесто горивом" и ракетне силосе у западној Кини са поклопцима који "не функционишу како треба, да би могли да омогуће ефикасно лансирање пројектила", рекао је један од извора.
Током протеклих шест мјесеци више десетина високих функционера Министарства одбране ухваћено је у корупцији, што би могло да постане највећа чистка у редовима оружаних снага у модерној кинеској историји, истиче Блумберг.