Илон Маск, шеф америчког Одјељења за владину ефикасност, сумња да у Форт Ноксу заиста постоје количине злата које се званично наводе и позива да се за јавност отворе строго чувани трезори.
Маск је објавио неколико постова на друштвеним мрежама у којима доводи у питање стање златних резерви америчке владе у Форт Ноксу, питајући се да ли је злато још тамо.
Не постоје докази који подржавају Маскову теорију о несталом злату, али је стање резерви строго затворено за јавност, наводе економски портали.
Амерички трезор у Форт Ноксу, у савезној држави Кентаки, чува, званично, 147,3 милиона трој унци злата, што је око 59 одсто укупних златних резерви Министарства финансија САД, према подацима америчке ковнице новца.
С обзиром на то да је златом прошлог уторка трговано по цијени већој од 2.930 долара по трој унци на отвореном тржишту, то значи да злато у Форт Ноксу има тржишну вриједност од 435 милијарди долара.
Та цифра премашује тржишну вриједности највредније европске јавне компаније ЛВМХ, матичне фирме "Тифанија" и "Луј Витона".
Међутим, америчке власти вреднују ово злато на само шест милијарди долара, користећи књиговодствену вриједност од 42,22 долара по трој унци.
Врата трезора у Форт Ноксу отворена су за неовлаштене особе само три пута: 1943. године за предсједника Френклина Рузвелта, 1974. године за десет чланова Конгреса како би "очистили паучину" и "увјерили јавност да је њихово злато нетакнуто и безбједно", те 2017. године за делегацију у којој су били сенатор Мич Меконел, републиканац из Кентакија, и тадашњи министар финансија Стивен Мнучин.
Скептицизам који предводи Маск о томе да ли се залихе злата у Форт Ноксу подударају са владиним рачуноводством подсјећа на сличне сумње из прошлости.
САД су далеко највећи власник злата са 8.133 метричких тона овог племенитог метала у својим резервама, што је двоструко више од сљедећег највећег власника - Њемачке.
"Мислим да је злато тамо", наводи бивши конгресмен Рон Пол у интервјуу за "Голд телеграф". Међутим, објашњава он, питање је ко га заправо посједује, јер постоји много позајмица и финансијских трикова.
Рон Пол већ дуго подржава ревизију Форт Нокса. Он је 2011. године у Представничком дому САД предложио закон о транспарентности златних резерви.
Амерички трезор за злато изграђен је тридесетих година прошлог вијека, када се појавила потреба за централизованом и безбједном локацијом за већину државних златних резерви.
Кентаки је одабран као локација због забринутости да су постојеће резерве дуж источне обале САД подложније страном нападу, с обзиром на тадашњу напету ситуацију у Европи, која је била на ивици рата.
Између 1941. и 1944. године, трезор у Форт Ноксу чувао је и оригинални Устав САД и Декларацију независности.
Обновљено интересовање јавности за америчке златне резерве долази у тренутку када је овај племенити метал постао изузетно тражен на Вол Стриту.
Цијене злата скочиле су за више од 40 одсто у посљедњих 12 мјесеци и 10 одсто од почетка године, надмашујући главне америчке берзанске индексе.