Амерички предсједник Доналд Трамп очекује од милијардера Илона Маска, којег је задужио да води Министарство за ефикасност Владе, да открије стотине милијарди вриједне преваре и злоупотребе у Пентагону.
Маск ће бити на челу истраге у Министарству одбране САД.
"Врло брзо ћу му дати задатак да оде и провјери Министарство образовања... А онда ћу да кренем, да кренем на војску. Хајде да провјеримо војску", казао је Трамп у интервјуу Фокс њуз.
Шеф Бијеле куће је интервју дао на дан Супербоула, финала првенства у америчком фудбалу.
"Ми ћемо пронаћи милијарде, стотине милијарди долара вриједне преваре и злоупотребе", рекао је Трамп о највећем америчком министарству.
Ројтерс наводи да се буџет Пентагона приближио суми од билион, односно 1.000 милијарди долара годишње.
Подсјећа се да је у децембру прошле године тадашњи предсједник Џозеф Бајден потписао закон којим је одобрио трошкове од 895 милијарди долара за одбрану у фискалној 2025, која се завршава 30. септембра. Наводи се да је Маск, којег Бијела кућа назива специјалним владиним званичником, од Трампа добио задатак да предводи напоре на смањењу обима особља у америчкој федералној влади, преноси Курир.
У оквиру те иницијативе Маскови сарадници тражили су приступ повјерљивим информацијама у компјутерским системима разних владиних агенција.
Британска агенција наводи да критичари ово Масково дјеловање оцјењују као, по свему судећи, нелегално и да се тиме ризикује разоткривање повјерљивих информација и у суштини озбиљно узнемиравају цијеле владине агенције без одобрења из Конгреса за такве акције.
Амерички министар одбране Пит Хегсет обећао је да ће Пентагон бити подвргнут потпуној ревизији током његовог мандата, док Трампова администрација настоји драстично да смањи федералне трошкове, јавља Си-Ен-Ен.
"Амерички порески обвезници заслужују да знају тачно како и гдје се троши њихов новац. Сама чињеница да морам да се обавежем на ревизију која ће бити извршена за четири године је довољно лоша. Пентагону би требало да буде тренутно довољан буџет. На срећу, Марински корпус је прошао ревизију двије године заредом, и ја их похваљујем, али то треба да се примијени на цијели одјел, па ће то бити фокус", рекао је Хегсет за Фокс њуз.
"Гардијан" објашњава да у Америци није неуобичајено да интервју са предсједником буде дио програмске шеме телевизије која преноси Супербоул, а Трамп је у недјељу навече био први шеф Бијеле куће који је током мандата уживо присуствовао том спектаклу.
Наводи се да су и Трамп и Бајден раније одбијали интервјуе на дан Супербоула, а да су демократе сматрале да је њихов предсједник тиме у фебруару прошле године пропустио велику шансу да се директно обрати Американцима.
Мајк Волц, Трампв савјетник за националну безбједност, у одвојеном интервјуу такође објављеном у недјељу, казао је да би посебна пажња у Масковој истрази о трошењу новца у Министарству одбране САД могла да буде посвећена процесима градње бродова под окриљем Пентагона.
Он је, такође, генерално критиковао то министарство казавши да је тамо све препуно непотребног надувавања цијена.
"Све изгледа да кошта превише, да је потребно превише времена за израду и да за војнике представља премали учинак... Нама је потребно да пословни лидери оду тамо и апсолутно реформишу процес набавке у Пентагону. Много тога треба да се провјери у вези с изградњом бродова, гдје је потпуни хаос", казао је Волц за НБЦ.