Џејмс Вилтон имао је само 18 година када се добровољно пријавио у украјинску војску. Била је то одлука коју је донио с увјерењем и страшћу, али и она која га је довела до смрти, пише "ББЦ".
Тинејџер из енглеског Хадерсфилда убијен је у нападу дроном у селу Терни на источном фронту.
"Имао је цијели живот пред собом. Сутра бих се замијенио с њим само да може сједити код куће уз криглу и гледа пикадо. Имам 52 године, проживио сам свој живот. Он је имао 18, ко зна шта је могао учинити? Није проживио живот, то је најгори дио", рекао је његов отац Грејем.
Према њему, Џејмс се желио придружити британској војсци када је напустио средњу школу Роyдс Хол са 16 година. Умјесто тога, ипак је уписао курс на колеџу Кирклис. Каже да је Џејмс са 17 година почео причати о томе да жели да оде у Украјину како би помогао у ратним напорима.
"Накнадна памет је прекрасна ствар"
Грејем, Џејмсова мајка и његове старије сестре Сара (21) и Софи (22) нису жељели да најмлађи члан породице оде у Украјину, али га нису успјеле увјерити да се предомисли.
"Сјео сам с њим и водио разговоре о томе зашто то жели учинити. На крају је одлучио да је то нешто што жели учинити", навео је Грејем који је живио са својим јединим сином.
"Претпостављам како је мислио да је то помало авантура", додао је и признао како је невољно подржао Џејмсову одлуку.
"Да нисам то учинио, пробудио бих се једно јутро и он би отишао. Накнадна памет је прекрасна ствар. Јесам ли могао промијенити његово мишљење? Не", напоменуо је.
Грејем је оставио Џејмса у зрачној луци Манчестер 28. априла. Џејмс је тамо ухватио лет за Краков, затим се укрцао на аутобус за Тернопил, гдје се придружио Интернационалној легији и прошао основни програм обуке који је трајао око четири седмице.
"Имао би пуно пријатеља за цијели живот да је преживио"
Говорећи уочи треће годишњице почетка рата, Грејем каже да су Џејмс и његови саборци, који су дошли из цијелог свијета и имали различите степене војног искуства, били "потпуно лоше опремљени" и кориштени као "топовско месо". Ипак, истакнуо је како Џејмс током телефонских разговора није одавао дојам да је пожалио због своје одлуке.
"Упознао је неке дивне људе и имао би пуно пријатеља за цијели живот да је преживио", увјерен је.
Џејмс је био распоређен на исток земље док су он и саборци покушавали зауставити снажно руско напредовање које се ширило према сјеверу из Доњецке области.
Грејем каже да је његов син био на првој мисији у јулу када је погинуо трчећи између два рова у пољу без заклона. Чуо се с њим вече прије.
"Чинио се добро. Рекао је у неком тренутку: 'Мислим да нећу бити овдје толико дуго колико бих могао бити. Мало је другачије од онога што сам мислио'", присјетио се.
"Рекао сам: 'Од тебе зависи. Ако нешто пође криво, доћи ћу по тебе'. То је увијек била опција ако одлучи да не жели бити тамо", напоменуо је.
Према веб страници Интернационалне легије, драговољци који су плаћени за своју службу могу раскинути уговор након шест мјесеци, преноси "Индекс".