Напад у Филаху, у којем је Сиријац ножем убио 14-годишњака и повриједио пет особа, третира се као терористички напад с исламистичком позадином, рекао је аустријски министар унутрашњих послова Герхард Карнер.
- Ради се о исламистичком нападу повезаном с Исламском државом - објаснио је Карнер.
Карнер је рекао како се 23-годишњи осумњичени Сиријац, који је у Аустрији боравио легално, радикализовао преко интернета.
Подсјетимо, нападач је јуче у центру Филаха ножем насумице насрнуо на пролазнике при чему је тешко повриједио једног 14-годишњака који је од повреда преминуо. Повријеђено је још пет особа од којих се три налазе на интензивној њези. Нападача је зауставио други Сиријац који је аутомобилом достављао храну.
- На снимцима хапшења јасно се види како се нападач смије - рекао је Раинер Дионисио, руководилац Одјељења за односе с јавношћу полиције. Нападач, који од раније није био познат полицији, код себе је имао легитимацију тражиоца азила, а наводно је боравио у прихватном центру Лангауен. Свједоци кажу и да је викао Алаху Акбар.
Кроне је сада објавио нове детаље о нападачу. Како пишу, био је одан такозваној Исламској држави, радикализовао се се путем ТикТока, а у његовом стану пронађена је застава ИС-а.
На ТикТоку је пратио различите исламистичке проповједнике.
Није био на списку особа које аустријска сигурносна служба сматра потенцијално опаснима. На том списку се тренутно налази око 150 особа, али 23-годишњи Сиријац, који је у Аустрију стигао 2020. и тек недавно добио статус избјеглице, није био међу њима. Није био познат ни међународним обавештајним службама и није имао досије.
Предсједник десно-популистичке Слободњачке странке Аустрије (FPÖ) Херберт Кикл жестоко је реаговао на напад у Филаху те је остале странке оптужио за преблаги однос према починитељима и миграцији.
- Колико дуго ће се народ правити глупим? Ја више не могу да слушам ова наклапања око тога како ће починитељ осјетити 'сву строгоћу правне државе' - рекао је Кицкл.
Министарство унутарњих послова најавило је да ће наложити Савезној канцеларији за јавну сигурност и Савезној канцеларији за имиграцију и азил спровођење "масовних, насумичних провјера особа које су у последњих неколико година добиле заштитни статус, с посебним нагласком на Сиријце и Авганистанце".