Русија је данас ставила вето на нацрт резолуције Савјета безбједности Уједињених нација која позива зараћене стране у Судану да одмах прекину непријатељства и обезбиједе испоруку хуманитарне помоћи.
Све остале земље 15-чланог савјета, укључујући Кину, гласале су за мјеру коју су израдиле Британија и Сијера Леоне, пренио је "Ројтерс".
Русија је била једина чланица која је гласала против, што је потез за који је британски министар спољних послова Дејвид Леми рекао да је "злобан, гадан и циничан" и послао поруку зараћеним странама да могу да делују некажњено.
Нацрт резолуције позивао је стране у сукобу да "одмах прекину непријатељства и да се укључе, у доброј намјери, у дијалог како би договорили кораке за деескалацију сукоба са циљем хитног договора о националном прекиду ватре".
Упућен је и позив да се укључе у дијалог како би се, између осталих мјера, договориле хуманитарне паузе и аранжмани, обезбиједио безбједан пролаз цивила и испорука адекватне хуманитарне помоћи. Русија је оптужила Британију за то што покушава да се меша у унутрашње послове Судана.
"Слажемо се са свим колегама из Савјета безбједности да сукоб у Судану захтијева брзо рјешење. Такође је јасно да је једини начин да се то постигне тако да зараћене стране пристану на прекид ватре", рекао је замјеник руског амбасадора у Уједињеним нацијама Дмитриј Пољански на састанку.
Он је присталице нацрта резолуције оптужио за "двоструке стандарде" када су Израелу давали "карте бланш" да настави кршење међународног хуманитарног права у Гази и рекао да је Лемијева критика "одлична демонстрација британског неоколонијализма".
"Једна земља стајала је на путу савјету који је говорио једним гласом. Једна земља је блокатор. Једна земља је непријатељ мира. Овај руски вето је срамота и још једном показује свијету право лице Русије", казао је Леми на састанку.
Рат у Судану избио је у априлу 2023. из борбе за моћ између суданске војске и паравојних снага за брзу подршку уочи планираног преласка на цивилну власт и изазвао највећу свјетску кризу расељавања.
УН наводе да је за скоро 25 милиона људи, половину становништва Судана, потребна помоћ, јер је глад завладала у камповима за расељена лица, а 11 милиона људи је напустило своје домове.
Више од три милиона људи отишло је у друге земље.