Аутентичност снимка није потврђена

Руски тенк са невјероватном прецизношћу разнио амерички поклон

  • Извор: Б92
  • 12.02.2024. 22:46

Видео који кружи друштвеним мрежама сугерише да руски тенк Т-90М успјешно гађа ИФВ Бредли који је испоручила Америка са удаљености од 4.815 метара.

Инцидент се наводно догодио у Украјини, али имајте на уму да видео не потврђује аутентичност тврдње коју је изнио Твитер налог који га је први објавио.

Информације указују на то да руски тенк испаљује ракету 9М119М1 Инвар-М, варијанту која је у складу са совјетским 9М119 Свир и 9М119М Рефлекс.

Трамп: Русија треба да нападне све чланице НАТО-а које не плаћају чланарину

Трамп: Русија треба да нападне све чланице НАТО-а које не плаћају чланарину

Интригантно је да је, према техничким спецификацијама ракете Инвар-М, које дијеле руски извори, наведена удаљеност, како наводи корисник Твитера, технички изводљива.

Занимљиво је да систем за контролу ватре указује на удаљеност од 4.815 метара. Осим тога, примјетан је снимак детонације пројектила на тој удаљености, што доводи до видљиве експлозије или уништења неке врсте.

Потврда тачног типа борбеног возила, као што је ИФВ Бредли, у овом случају није могућа.

Запамтите, квалитет видеа није најбољи и не дозвољава јасну идентификацију, тако да не можемо у потпуности одбацити тврдње корисника Твитера.

Шта знамо о 9М119М?

Пореклом из бившег Совјетског Савеза, 9М119 Свир и 9М119М Рефлекс су противтенковске ракете које користе навођење ласерским снопом. Иако дијеле сличности у свом дизајну и намјени, њихов домет и одговарајуће платформе за лансирање се разликују. Направљене за тенковско и противтенковско наоружање глатких цијеви од 125 mm [2A45, 2A46 и 2A46M], ове ракете се такође називају АТ-11 Снипер у НАТО говору. Називи "Свир” и "Рефлекс” инспирисани су реком Свир, односно термином "рефлекс”. Ове ракете су преузеле или су уграђене у систем 9К112 Кобра у неколико региона.

Ракета Рефлекс се користи у тенковима као што су Т-90, српски М-84АС и поједини модели Т-80 и Т-84. Наиме, Народна Република Кина је поставила сопствену производну линију за ову ракету, повезујући је са својим тенковима Тип 98.


Индијско министарство одбране је недавно формулисало споразум са Bharat Dinamic Limited [БДЛ], ентитетом јавног сектора у оквиру Одјељења за одбрамбену производњу. Овај уговор потврђује набавку Инвар противтенковских вођених пројектила за индијску војску. БДЛ производи ове ракете у оквиру техничке сарадње са Рособоронекспортом, а могу се лансирати и из противтенковског топа 2A45 Спрут-Б.

Шта знамо о ИНВАР-М?

Инвар 9М119М и Инвар 9М119М1 [Инвар-М] су јединствени по својој функционалности. Лансирани као обична граната из топа калибра 125 mm, функционишу слично као вођена ракета. Ове компактне ракете су дугачке 690 mm [27,1 инча] и теже само 17,2 kg [37,8 фунти]. Опремљени су искачућим перајима, распона обима од 250 mm, што им помаже да их воде до својих циљева. Навођење контролише тенковски топник, користећи механизам за јахање ласерског снопа.

"Ма, боли ме... за НАТО"

Ракете Инвар су моћне на великом домету. Путујући брзином од 350 метара у секунди, они могу прећи максималну удаљеност од 5.000 метара [то је максимално вријеме љета од 17,69 секунди]. Овај експанзивни домет омогућава тенку да ефикасно гађа циљеве који су двоструко удаљенији од оних који се могу постићи традиционалним гранатама од 125 mm, преноси б92.

Повећавајући њихову ефикасност, ракете Инвар имају тандем бојеву главу, способну да пробије до 900 mm [35,4 инча] оклопа. Ракета 9М119М "Инвар“ представљена је 1992. године, а њен пандан, 9М119М1 "Инвар-М“, лансирана је у другој половини 1990-их. Варијанте 9М119Ф и 9М119Ф1 су вођене високоексплозивне ракете, дизајниране посебно за циљање непријатељског особља.

Расте страх због Трамповог става о НАТО, огласио се и Шолц

Расте страх због Трамповог става о НАТО, огласио се и Шолц


Пратите нас и путем Вибера