"Џеј Пи Морган Чејс" нагодио се са америчким Дјевичанским острвима и некадашњим директором Џесом Стелијем у тужби за секс трафикинг бизнисмена Џефрија Епстина, који је скончао у затвору под сумњивим околностима, док је банка чији је клијент био, мјесецима била у центру скандала и судских процеса који су сада највећим дијелом ријешени.
Како је саопштено, "Џеј Пи Морган" ће као дио постигнуте нагодбе исплатити 75 милиона долара Дјевичанским острвима, од којих ће 30 милиона бити издвојено за подршку добротворним организацијама, 25 милиона на јачање полицијских органа у борби против трговине људима, а 20 милиона за адвокатске трошкове.
Услови нагодбе са Стелијем су повјерљиви, пренео је "Гардијан".
У јуну, банкарски гигант је пристао да исплати 290 милиона долара како би избјегла тужбе десетина оних који су тврдили да су Епстинове жртве.
Џефри Епстин био је клијент банке од 1998. до 2013. године, када је банка окончала њихов пословни однос.
"Иако нагодба не укључује признање одговорности, компанија дубоко жали због било каквог повезивања са овим човјеком и никада не би наставила да послује са њим да је сматрала да користи банку на било који начин да почини своје гнусне злочине", саопштили су из "Џеј Пи Моргана".
Главни адвокат Дјевичанских острва Еријел Смит изјавио је да је нагодба историјска побједа за преживјеле и за снаге реда и да би требало да буде звоно за узбуну за банке на Волстриту и подсјети их на њихову законску одговорност да уоче и спријече трговину људима.
Као дио нагодбе, "Џеј Пи Морган" је пристао да усвоји строжа правила у вези са трговином људима, укључујући и обавјештавање органа реда и затварање рачуна онима за које се сумња да се баве овим илегалним радњама.
Дјевичанска острва тражила су у судском процесу против једне од највећих америчких банака да "Џеј Пи Морган" исплати најмање 190 милиона долара, од чега 150 милиона долара казне. Наводили су да је банка задржала Епстина као важног клијента чак и послије 2006. године када је ухапшен због оптужби за подвођење и изјаснио се кривим двије године касније, а да су неки званичници банке остали у контакту с њим и дуго након што је он престао да буде њихов клијент.
"Џеј Пи Морган" је тврдио да кривицу сносе и Дјевичанска острва, наводећи да су омогућили Епстинову трговину људима дајући му пореске олакшице у замјену за готовину и поклоне локалним званичницима, укључујући бившу прву даму.
Епстин је посједовао два приватна острва унутар ове територије, укључујући једно које је наводно купио како би спријечио посматраче да шпијунирају његово недолично понашање.