Данас се одржавају предсједнички избори у САД-у, а осим електорског колегијума једна од специфичности ових избора у односу на континенталну Европу јесте да се одржавају уторком.
Ова традиција вуче коријене из 19. вијека.
Изворно су се изборни дани разликовали од државе до државе, али 1845. донесен је закон којим се утврђује један дан избора за цијелу земљу. Прво се то односило само на предсједничке изборе, али је касније проширено и на изборе за Конгрес, наводи се на енциклопедија "Britannica".
У то су вријеме Сједињене Државе још увијек биле претежно аграрно друштво. За пољопривреднике, који су чинили већину радне снаге, већи дио године заузимала је садња, његовање и жетва усјева. Почетак новембра био је добро вријеме за гласање јер је берба завршила, али је вријеме још увијек било релативно благо.
Ипак, неки су дани у седмици били бољи од других. Два дана дефинитивно нису долазила у обзир. Већина Американаца били су хришћани, а недјељу су одредили као дан одмора и богослужења. Сриједа је у многим крајевима била дан за пијацу, када су пољопривредници продавали своје усјеве у граду.
Осим тога, понекад је био потребан и дан путовања. У руралним подручјима, најближе бирачко мјесто могло је бити удаљено неколико миља, а у ери прије аутомобила, пут до тамо могао је потрајати. Ако људи нису могли користити недјељу или сриједу као дан за путовање, онда то значи да дан избора не може бити ни у понедјељак или четвртак. И тако је уторак перципиран као најбоља опција.
Разлог зашто је изборни дан наведен као уторак "након првог понедјељка" био је да се спријечи да падне на 1. новембра. Тај се дан сматрао неповољним јер су га неки хришћани славили као Дан свих светих и такође јер су трговци обично узимали први дан у мјесецу како би подмирили своје књиге за претходни мјесец.
Иако је уторак одабран из практичних разлога, гласање на тај дан сада се чешће доживљава као препрека. Мање од 2 одсто Американаца данас је запослено у пољопривреди, а многи људи раде уторком током цијеле године. Како је одазив бирача с временом опадао, неки су људи предложили да се избори помакну за викенд.
Други су предложили да изборни дан остане уторак, али да буде савезни празник. Иако ти конкретни напори нису били успјешни, повећане могућности гласања пријевремено и путем поште утицале су на то да изборни дан није био толико важан за искуство гласања него што је то био прије, преноси Кликс.