Сајт Половни аутомобили је писао прошле године о преварама у вези са давањем капаре за куповину аутомобила. Купци из Србије уплаћивали су капару продавцу из БиХ, након чега би оглас био обрисан, а на телефон се нико не би јављао.
Неколико људи се јавило овом сајту посљедњих дана да их информише како је ова врста преваре поново постала актуелна.
Зато апелујемо да будете опрезни уколико некоме дајете капару, нарочито уколико прије тога нисте уопште видјели ауто и нисте срели продавца.
Како превара функционише?
Укратко – нађете фантастичан оглас, ауто као нов, атрактивна марка, мала километража и најважније – неодољиво ниска цијена. Ви одмах позовете и сазнате да ауто у ствари није у Србији, већ да је у иностранству.
Углавном су то Швајцарска или Њемачка. Међутим, продавац вам објашњава да он може буквално већ "вечерас" да крене по ауто, али само ако сте "сигуран" купац – што ћете доказати капаром.
Капара је углавном око 500 евра, мада варира у зависности од вриједности возила.
Да би доказао да није преварант, он вам шаље слике свог пасоша – пасош Републике Србије, у којем се виде његова фотографија, име и презиме и разни други подаци.
Пасош, наравно, може да буде фалсификат, да буде украден, итд. Такође, подаци и фотографија у пасошу могу да буду измењени уз помоћ компјутера.
Стога слику пасоша или неког другог документа не узимајте као нарочито чврст доказ нечијег идентитета.
Осим тога, "продавац" (преварант) вам каже да се тренутно не налази у Србији, па да новац (капару) пошаљете у БиХ, тј. у Републику Српску, преко ПОСТ КЕШ (ПостЦасх) услуге међународног преноса новца ЈП Поште Србије.
Како затим преварант узима новац у Републици Српској није нам познато. Након тога, наравно, оглас се брише и на број телефона се нико не јавља или постаје недоступан.
Прошле године лична карта умјесто пасоша
За разлику од слања слике пасоша као доказа о идентитету, преварант је прошле године слао слике личне карте, и са предње и са задње стране.
Сви "његови" подаци су били ту - слика, датум рођења, мјесто рођења, општина пребивалишта, матични број…
Међутим, тада је то била лична карта из БиХ, тј. Републике Српске. Наравно, та лична карта је такође могла да буде фалсификат, украдена и слично. Остатак процедуре преваре је био исти.
Пажљиво без провјере уживо
Стога поново упозоравамо – детаљно се информишите од кога купујете ауто, а ако већ некоме дајете 500 евра као капару, гледајте да се лично сретнете са том особом, да направите уговор о капари (макар и неовјерен), да будете 100% сигурни у идентитет те особе, итд.