Свијет на алгоритму – будућност у доба вјештачке интелигенције

/kolumne/svijet-na-algoritmu-buducnost-u-doba-vjestacke-inteligencije
Аутор:
14.04.2025. 16:16

Док се осврћемо на прве деценије 21. вијека, јасно је да смо свједоци једне од најдубљих трансформација у историји човјечанства. Интернет, некада мрежа за размјену података међу научницима, постао је темељ глобалне цивилизације. Информационе технологије су одавно напустиле канцеларије и сервер-собе, и настаниле се у нашим џеповима, на запешћима, у аутомобилима и паметним домовима. А сада, пред нашим очима, долази нова сила – вјештачка интелигенција – спремна да редефинише не само технологију, већ и нас саме.

Интернет будућности: више од мреже

Интернет какав познајемо ускоро ће изгледати као једноставан нацрт у односу на оно што долази. Умјесто “сурфовања”, ми ћемо живјети у интернету – у проширеној стварности, гдје се дигитални и физички свијет стапају. Куповина, рад, учење, здравство, па чак и емоције – све ће бити повезано у једну свеприсутну мрежу. Персонализовани интернет, покретан АИ-ем, предвиђаће наше жеље прије него што их и изговоримо.

Информационе технологије: граница се брише

Уређаји више неће бити алатке – постаће наши сапутници. Биће мањи, паметнији, интегрисани у наше тијело и ум. Технологија се креће из сфере екстерног ка унутрашњем – неуралне интерфејсе, директно повезивање мозга са рачунаром, већ тестирају водеће компаније. Питање није да ли ћемо комуницирати мислима, већ када ће то постати свакодневица.

Вјештачка интелигенција: савезник или замјена?

АИ неће бити само алат који користи нашу логику – он ће сам стварати, промишљати, осјећати на свој начин. Поставља се кључно питање: гдје је граница између помоћи и преузимања контроле? Хоће ли АИ бити наш највећи савезник, ослобађајући нас од монотоније и отварајући простор креативности? Или ће, у погрешним рукама, постати алат надзора, манипулације и контроле?

Етика и човјечност као изазов

Суочени смо с питањима за која немамо историјски преседан: шта значи бити човјек у свијету гдје алгоритам зна више о нама него ми сами? Како сачувати слободу, емпатију и индивидуалност у системима који теже потпуној оптимизацији?

Закључак: будућност се не дешава – она се гради

Упркос свему, будућност није унапријед одређена. На нама је да одлучимо хоће ли АИ и информационе технологије служити човјеку или обрнуто. У тој одлуци лежи истинска моћ – да, уз помоћ технологије, градимо друштво које је праведније, повезаније и мудрије. Не смијемо изгубити из вида оно најважније: будућност није само у процесорима и подацима. Она је у људима који их користе.