Реакција Агенције за банкарство Републике Српске на бахатост банака свела се само на провјеру, због чега су стотине радника у Српској остале без заштите од стране ове институције.
Да подсјетимо, стотине радника у Српској испаштају након што ау банке одлучиле да затворе рачуне фирмама санкционисаним од стране америчке администрације, међу којима је и наша медијска кућа АТВ, због чега не могу да остваре своја основна права - између осталог и да приме плате.
Осим тога, стотине радника остале су без посла, чиме су банке, подлијежући притисцима Американаца, удариле директно на њихову егзистенцију.
Агенција за банкарство, међутим, на све то је без адекватне реакције, иако се нико од тих радника не налази на такозваној америчкој црној листи.
Срђан Шупут, директор Агенције, то правда немогућношћу да се било шта уради.
"Ако је дошло до повреде било које уговорне обавезе, зна се да постоји онда Суд, који тај случај рјешава. Од када је кренула ова ситуација, предузели смо низ мјера из надлежности Агенције за банкарство. Прије 15 дана смо донијели три конкретне мјере у циљу олакшица према физичким лицима који се налазе у ситуацији не само за ове, него било које друге раднике у Републици Српској, који остају без посла, који немају плату, којима је смањена плата, којима касни плата. Урадили смо додатне мјере према банкама јер желимо да банке задрже капитал у Српској", рекао је Шупут.
Најавио је да ће Агенција у наредном периоду донијети нове мјере, које ће бити олакшице према привредним субјектима који послују у Републици Српској.
"То је оно што ми можемо да радимо, што је законска обавеза. Ако дође до измјене Закона о банкама или неким другим законима, гдје ће се дати надлежност Агенцији да се бави другим стварима, тада можемо да причамо о свему томе. Конкретно за раднике телевизије, добили смо притужбе раднике преко Омбудсмана за банкарство, предузели смо мјере надзора, не према тој банци, него према свим банкама. Мислим да је Народна скупштина Републике Српске ОК адреса, гдје ћемо рећи шта смо урадили. Посланици имају право да поставе питање и ми ћемо дати одговор", каже он.
Шупут је додао да не може стајати ни на страни банке, ни на страни компаније, јер како каже, постоји Закон о облигационом односу између клијената и банке.
Вујић најавио тужбе против банака
Раније данас, Бојан Вујић, директор "Инвиктус технолоџи групе", поручио је да ће та компанија бити угашена.
Нагласио је да су на то принуђени јер је, како каже, већина радника добила отказ.
Вујић је најавио тужбе и тражи, како истиче, одговорност Агенције за банкарство, те да ће се друга иницијатива односити управо на ову институцију.
Најавио је и покретање иницијативе у Народној скупштини.
"Након овог незабиљеженог правног нонсенса, дошли смо у ситуацију да неко ко послује по закону Српске и БиХ не може да оствари своје право, а што за посљедицу има отпуштање радника и гашење привредних субјеката. Упутићемо двије иницијативе, а у наредним данима почећемо са прикупљањем потписа. Прва иницијатива је измјена Закона о унутрашњем платном промету. Предложићемо измјену закона према којем неко може да отвори и затвори рачун. Овако дефинисан Закон оставља могућност паушалног тумачења. Ово није само питање нас, него и будућих компанија које желе да послују у привредном простору Републике Српске", наглашава Вујић.
Одговорним за насталу ситуацију, осим банака, сматра и Агенцију за банкарство.
"Осим банака које су најодговорније за ову ситуацију, одговорност је и на Агенцији за банкарство Републике Српске. Сматрамо да самим околностима које су се десиле, Агенција за банкарство је требало да реагује са повећаном пажњом. С обзиром да се банке понашају како се понашају, Агенција не иницира активности која ће их вратити у законске оквире. Друга иницијатива је преиспитивање рада и утврђивање одговорности руководства Агенције за банкарство. Својим недјеловањем они су индиректни учесници у отпуштању радника. Агенција је била дужна да наложи контроле и користи све што јој закон дозвољава. Од тога није урађено ништа. Сматрамо да Народна скупштина која именује руководство Агенције треба да да коначну ријеч постоји ли одговорност руководства Агенције за банкарство", рекао је Вујић.