Предсједник Републике Српске

Ауторски текст Милорада Додика: Зашто је повратак Трампа добра вијест

  • Извор: АТВ
  • 17.01.2025. 15:09

Долазак новог-старог предсједника САД Доналда Трампа на власт сигнализира повратак политике засноване на националном интересу, суверенитету и реалполитици. Послије много времена у Вашингтону имамо назнаке да ће престати лаж о накарадном либералном свијету и да ће превладати реалност међусобно уваженог свијета.

Ово је важан корак који ће свијет учинити спремнијим да чује и гласове попут оног из Републике Српске за које је униполаран свијет био глув из сопствене умишљености, бахатости и тешке историје. Умјесто да будемо предмет експеримената глобалистичких политика, Трампов приступ пружа шансу за равноправнији дијалог.

Доналд Трамп је у свом првом мандату показао разумијевање за сложене политичке односе у свијету, укључујући Балкан. Његов повратак отвара простор за јачање сарадње са Сједињеним Америчким Државама на основама узајамног поштовања. Република Српска спремно дочекује нову администрацију јер дијеле вриједност суверенизма и разумијевање да успјешне државе поштују, бране и ни по коју цијену не дају свој суверенитет. Република Српска не жели ништа друго за Србе у Републици Српској него оно што су жељели амерички бирачи када су убједљиво изабрали Доналда Трампа и на свјетску агенду вратили право грађана да имају контролу над својим животом. Република Српска је деценијама нападана, оспоравана, потцјењивана и ниподаштавана, а све са циљем да се у срцу Европе уништи оно на чему је Европа сазидана: хришћанске вриједности и тежња сваког народа у Европи да одлучује о себи и свом развоју. Показује се као врло исправна политика Републике Српске у претходним годинама која је правила партнерство са суверенистичким политичким снагама широм Европе. Република Српска има у овом моменту најутицајније политичаре у Европи као своје пријатеље, што је доказ њене храбрости, али и виталности која почива на исправној антиципацији и визији.

Стабилност за Европу

Трампов став према Европској унији као конфедерацији суверених држава, а не супердржави, доноси нови талас стабилности Европи. Слабљење бирократског приступа у корист националних интереса омогућава државама чланицама, али и онима које нису чланице ЕУ, попут Републике Српске, да дефинишу сопствене приоритете.

Ово значи да ће Европа имати прилику да преиспита свој смјер, враћајући одлучивање ближе грађанима.

За Републику Српску ово ствара окружење у којем њени интереси могу бити боље заштићени и гдје се може отворено разговарати о потребама њеног народа. У таквом контексту политичка аутономија и самосталност Републике Српске може бити више него концепт - може постати примјер за друге регионе који траже сличне моделе равнотеже између локалног и глобалног.

Јачање економског патриотизма

Доналд Трамп је познат по промовисању економског патриотизма, политике која ставља интересе радника и националних економија у први план. За Републику Српску и шири регион ово значи могућност за сарадњу на инфраструктурним пројектима и привлачење инвестиција које нису условљене политичким уступцима. Било је превише примјера када је бивша америчка администрација кроз послушнике који су редовно посјећивали њихове амбасадоре блокирала из сулудих и приземних разлога економске пројекте који су могли донијети десетине хиљада радних мјеста у региону. Економски патриотизам најздравији је темељ међународних односа.

Нова администрација има шансу да покаже другачији приступ, омогућавајући развој и сарадњу на основу обостраног поштовања и интереса. Такав модел не само да подржава локалне заједнице, већ и доприноси глобалној стабилности кроз јачање међусобног повјерења.

Свијет са мање конфликата

Трампов прагматични приступ међународним конфликтима, који фаворизује преговоре умјесто интервенција, може донијети стабилност регијама попут Балкана.

Његова политика окренута мирном рјешавању сукоба и повлачењу из непотребних војних авантура отвара простор за трајно рјешавање политичких питања на Балкану.

Република Српска може профитирати од оваквог приступа, јер ставља нагласак на договор између локалних актера, умјесто на наметнута рјешења споља. Зато мора престати међународни интервенционизам као предуслов за локални договор.

Порука наде за будућност

Долазак Доналда Трампа на власт није само политички догађај, већ симбол нове наде за свијет који поштује разлике и уважава интересе свих народа. Република Српска, Балкан, Европа и свијет могу имати користи од лидера који вјерује у сувереност, дијалог и економску правду. У овом историјском тренутку важно је препознати прилике које ова промјена доноси и искористити их за добробит свих грађана.

(Глас Српске)

Пратите нас и путем Вибера

  • 20:10 Документарни програм

    Документарни програм

  • 21:00 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 21:40 Авионџије (12+)

    '''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 22:10 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:25 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија: Мућке (12+)

  • 23:30 Серија: Ел Чапо (16+)

    ''Серија: Ел Чапо (16+)