Док компаније из Републике Српске које су се нашле на удару америчких санкција покушавају да сачувају пословање и стотине радних мјеста, има и оних који радо сарађују са америчком администрацијом.
Тако се 30 компанија из БиХ одазвало позиву Америчке трговачка коморе и у америчкој амбасади у Сарајеву потписало документ о Принципима пословног интегритета. Наводно се ради о етичком и транспарентном пословању.
Међутим, оно што забрињава јесте да су се компаније практично обавезале Вашингтону да ће играти по њиховим правилима, јер долазимо до најважнијег дијела, а то је да ће одбити сарадњу са санкционисаним фирмама и компанијама.
"1. Kомпаније ће учинити све напоре да поштују законе БиХ и избјегаваће свјесно помагање било којој трећој страни у кршењу било којег закона БиХ.
2. Kомпаније ће се трудити да испуњавају своје уговорне обавезе.
3. Kомпаније ће поштовати законе о поштеној конкуренцији.
4. Kомпаније ће третирати друге партнере с поштењем, поштовањем и добрим намјерама.
5. Kомпаније неће сарађивати с особама и компанијама које су на листама санкционисаних особа (OFAC, EU Sanctions map, UN list)", саопштено је из Америчке трговачке коморе.
Међу потписницама америчког документа нашле су се и компаније из Републике Српске. Једна од њих је и Ланако, компанија из ИТ сектора.
Чини се да су одлучили играти по америчким правилима баш када је највећа конкурентска компанија Проинтер ИТСС, из Инфинити групе, под америчким санкцијама.
"Мени је просто невјероватно да постоје компаније из Српске које на такав начин дају допринос угрожавању оволиког броја радних мјеста, оволиког броја компанија а видјели смо да се то тиче чак функционисања одређених државних институција", рекао је Бојан Вујић, предсједник управе "Инфинити интернешл" групе.
Зашто су се одлучили на овакав потез, да ли подржавају санкције Инфинити групи и шта мисле о санкцијама и америчком уплитању - одговоре на ова питања тек бисмо требали да добијемо.
"Поштовани, хвала Вам на упиту. С обзиром да је крај радне седмице послаћемо Вам одговор у најскоријем могућем року, а то је понедјељак, односно први радни дан наредне седмице", саопштено је из Ланака.
А са америчким принципима упознато је око 6500 запослених из пратећих. Тиме се кажу ствара основа за транспарентно и одговорно пословање, мада све то више личи на појачавање америчког притиска на цјелокупну привредну заједницу.