Историчар

Ковић: Резолуција фалсификује историју и релативизује појам "геноцид"

  • Извор: СРНА
  • 23.05.2024. 19:32

Историчар Милош Ковић је изјавио Срни да је у случају резолуције о Сребреници, која је усвојена у Генералној скупштини УН, ријеч о фалсификовању историјске истине и о потпуној релативизацији појма "геноцид", те да је крајње вријеме да Срби крену у систематску изградњу културе сјећања о геноциду над српским народом, прије свега у НДХ.

Ковић је истакао да се ова резолуција тиче историје јер се односи на ратна дешавања у Сребреници јула 1995, који су се одиграла прије скоро 30 година.

"Зато као историчар могу само да поновим оно што сам више пута рекао, а то је да не могу судови, па макар то био и међународни суд за бившу Југославију, нити скупштине па макар била и Генерална скупштина УН, да одлучују о томе шта је историјска истина, а шта није", нагласио је Ковић.

Амиџић: Јасно је ко је непријатељ Срба, али и БиХ

Амиџић: Јасно је ко је непријатељ Срба, али и БиХ

Овд‌је је, додао је Ковић, ријеч о и фалсификовању историјске истине и о потпуној релативизацији појма "геноцид".

"Дакле, ако постоји геноцид и ако се одиграо, то се догодило српском народу, прије свих Србима у БиХ, затим у Првом светском рату, у Другом светском рату и за вријеме одбрамбено-отаџбинских ратова деведесетих година прошлог вијека. Значи, ми добро знамо шта је геноцид", истакао је Ковић.

Он је додао да Срби врло добри знају шта значи бити жртва геноцида.

"Ово је фалсификовање историје. Они који себе виде као побједнике, врло често вјерују да је на њима да пишу историју, али сваки пут се послије показало да историју пише победник само онолико колико траје његова сила и моћ", навео је Ковић.

А сила САД, Њемачке и њихових сателита већ је, каже он, дотрајала, и толико ће трајати и ова интепретација догађаја у и око Сребренице.

Мађарска: Усвајање резолуције нарушава мир и стабилност

Мађарска: Усвајање резолуције нарушава мир и стабилност

"Што се тиче Срба, важно је да запамтимо како је ко гласао на Генералној скупштини. Не мислим да је потребно да прекидамо односе са сваком земљом која је гласала за резолуцију, али потребно је да се држимо политике реципроцитета у сваком случају", сматра Ковић.

Он је нагласио да је за Србе, Републику Српску и Србију кључно да је крајње вријеме да се крене у систематску изградњу културе сјећања о геноциду над српским народом, прије свега у НДХ.

"То значи да је потребно да се хитно престане са умањивањем броја жртава Јасеновца у НДХ, да се заузме став и да се коначно почне са организованом државном политком проучавања обележавања геноцида почињеног над српским народом, како у Другом светском рату, Јасеновцу и НДХ, тако и у Првом светском рату, али тако и у данашњем времену", рекао је Ковић.

Ковић је додао да при томе мисли на уништење српског народа на тлу Хрватске и на уништавање српског народа на територији Косова и Метохије, које и дан данас траје.

Вучић се захвалио свима који су гласали против резолуције и онима који су гласали

Вучић се захвалио свима који су гласали против резолуције и онима који су гласали "за"

"Оно што се сада догађа са српским народом на Косову и Метохији је по свим дефиницијама геноцид. Према томе, морамо да изведемо одговарајуће закључке из данашњег догађаја и да на основу њих у будућности поступамо", рекао је Ковић.

Он је додао да је веома важно да су Срби коначно схватили ко су им пријатељи, а ко нису.

"Мислим да је крајње вријеме да се наша спољна политика усмјер у правцу оних земаља које су нам данас показале своје пријатељство, при томе прије свега мислим на Русију и Кину, али на друге", истакао је Ковић.

Генерална скупштина УН усвојила је данас антисрпску резолуцију о Сребреници за коју је гласало 84 држава, док је 87 било против и уздржано од укупно 193 чланица УН.

Ову резолуцију, која је иницирана без одлуке Предсједништва БиХ, гласом је подржао и представник сталне мисије БиХ у УН који је тако наступио као представник искључиво Бошњака, а не сва три конститутивна народа.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:49 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:50 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.