Замјеник предсједника Одбора Народне скупштине Републике Српске за европске интеграције и регионалну сарадњу Срђан Мазалица изјавио је Срни да резолуција Европског парламента неће бити реализована у конкретним санкцијама против руководства Републике Српске, те да је овај документ пун паушалних оцјена и представља мијешање у унутрашња питања у БиХ.
Мазалица је указао да је резолуција Европског парламента резултат мишљења великог броја посланика и да позива међународну заједницу у БиХ да спроводи одлуке за које сматрају да су важне, иако се не односе на процес европских интеграција, што је дијелом мијешање у унутрашња питања у БиХ.
Он је истакао да у Европском парламенту доминантно играју улогу странке које представљају једну политичку агенду која је доминантна на колективном Западу, а којој се опире Република Српска, па и неке чланице ЕУ, попут Мађарске и Словачке.
"Будући да су свјесни да Европски савјет неће моћи донијети одлуку, уколико би се противиле земље попут Мађарске и Словачке, позивају земље чланице да унилатерално доносе санкције предсједнику Републике Српске Милораду Додику и руководству Српске, онако како су то урадиле САД и Уједињено Краљевство", рекао је Мазалица.
Он сматра да Европски парламент нема снагу да донесе закључке који би били обавезујући за земље чланице, иако из њих долази значајан број посланика који су учествовали у гласању, те да резолуција неће бити реализована у конкретним санкцијама против руководства Српске.
Мазалица је нагласио да је резолуција пуна паушалних оцјена, да се критикује прослава 9. јануара, те напоменуо да је одлука Уставног суда БиХ у вези са Даном Републике Српске прва те врсте у историји Европе.
"Девети јануар није празник вјерског карактера. Све земље чланице имају у својим законима празнике који су вјерског карактера, а Република Српска нема", рекао је Мазалица.
Он је навео да се Додик прозива као дестабилизујући фактор, а чињеница је да ниједна криза у БиХ није покренута од предсједника Републике Српске и да је све што је урадио или рекао било реаговање на дестабилизацију која је долазила из Сарајева.
"Много година смо изгубили због 9. јануара, Инцковог закона о измјенама Кривичног закона и одлука Уставног суда БиХ у вези са имовином, а ниједно од ових питања није европско, нити нас приближава процесу европских интеграција, а изазвало је дубоке подјеле", нагласио је Мазалица.
Мазалица је оцијенио да је дестабилизујући фактор политичко Сарајево, Кристијан Шмит и поједине амбасаде попут САД и Велике Британије, које притом и нису чланице ЕУ.
Европски парламент у резолуцији је поново позвао да се уведу "циљане санкције" против Додика, те осталих вишерангираних званичника Српске и Србије "који пружају материјалну и подршку сецесионистичкој политици", те да све чланице "осигурају да сличне санкције може усвојити Европски савјет, и да их уведу билатерално или заједно са осталим чланицама, уколико њихово усвајање није могуће у Савјету".