Planovi su obećavali, ali ovakvim tempom Narodna skupština teško da će ispuniti ciljeve. Mjesec dana skupštinska sala je prazna. Narodanih poslanika, njih dobar dio, nema ni na vidiku.
Mnogi se pitaju šta rade za dobre plate iz budžeta. Predsjendik Skupštine kaže da se nisu uspavali.
„Tako da te primjedbe ne stoje. U skladu sa planom rada, da li će sjednice biti u mjesec, dva ili tri . Da li će se nešto riješiti u 19 tačaka odjednom ili pet, šest po nekoliko puta to je.. Mislim da je to pitanje političkih ratova ili pokušaja da neko stekne marketing prozivajući nas da ništa ne radimo“, izjavio je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Utišali su se i opozicionari. Ne daju prolaznu ocjenu sazivu u kojem sjede. SDS bi da mijenja poslovnik, a čini se i predsjednika Parlamenta.
„Imajući u vidu jednu, po meni, jednu vrstu političke šizofrenije u kojoj predsjednik skupštine gospodin Stevandić ne može da se iskontroliše u nekim momentima. Mislim da nismo na dobrom putu“, rekao je Vukota Govedarica, šef kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske
Da je hitno potrebno buđenje, smatraju bivši narodni poslanici. I nije samo uspavanost problem, već i što su sjednice postale prava lakrdija.
„Očekivao sam da, kako se pomiče vrijeme od rata pa nadalje, da će svaki saziv biti kvalitetniji, da će rasprave biti pristojnije, fokusirane na teme koje su na dnevnom redu zasjedanja Narodne skupštine. A u stvari se dešava obrnut proces“, izjavio je Dragan Čavić, bivši poslanik
Oni koji prate sjednice kažu da bi sa materijalima trebalo da pogura Vlada Srpske. Međutim, pitanje da li će ih narodni poslanici uopšte i pročitati.
„To je stari problem. Da šefovi klubova i možda još poneko u tom klubu ponešto zna o tim materijalima o kojima se raspravlja. Većina poslanika, nažalost, u svim klubovima, nema pojma ni o tome što je na dnevnom redu a kamoli šta piše u nekom materijalu“, smatra novinar Slobodan Popadić.
I nije se jednom desilo, da o dnevnom redu malo ko raspravlja. Ili o temi ne zna ništa, ili traži povod za politička prepucavanja. Neki nikada ne pritisnu taster za riječ.
Oni koji su nekada sjedili u skupštinskoj sali kažu da se i ranije dešavalo da sjednica nema i po mjesec dana. Ali kažu da se nikada nije dešavalo to da narodni poslanici dođu nepripremljeni na sjednicu. A pogotovo da se nikada ne jave za riječ.