Посљедња у низу банака које су поклекле пред америчким притиском је Рајфајзен банка. Затворили су једини преостали рачун АТВ-а и тиме онемогућили радницима да остваре своје уставом загарантовано право на рад и зараду.
Чак су отишли толико далеко па су прије отказног рока блокирали приступ рачуну и онемогућили нас да располажемо својим средствима, што је такође незаконита активност. На крају су дозволили исплату средстава, али по својим условима. А да би наши радници добили плату, морали смо налоге за плате лично да доносимо у филијалу банке, иако се то обавља електронски, у нормалном свијету.
"Банке се апсолутно не могу тако понашати. Нарочито кад је у питању физичко лице које није ни на ОФАК-овој листи, има свој текући рачун, значи банке се апсолутно не могу тако понашати. И морају исплатити тим лицима плату, ако је послодавац дозначио средства да се та плата исплати. Мислим да је то јако ружно понашање банака, јако тежак прекршај и то буди сумњу код свих осталих грађана да се питају шта се још може десити, да ја не могу сутра да добијем своју плату?“, каже министар финансија Републике Српске Зора Видовић.
Поента оних који стоје иза свега овога јесте у томе да се људи у Републици Српској почну колебати, да се унесе немир и несигурност међу грађане, како би то касније утицало на неке друге промјене, каже Видовићева. Поручује да се то неће десити и да ће Република Српска остати финансијски стабилна. Ипак, каже, да је некоректно да се банке овако понашају према својим клијентима, иако се зна да овдје и те како добро зарађују.
"Без обзира на закон, не могу да схватим банке које раде у Републици Српској имају наше депозите, од становништва, од привреде, и на тим депозитима и пословима зарађују своје профите који нимало нису мали, и из године у годину расту и до 30 одсто, што је добро, добро је да имамо јак банкарски сектор, али такво понашање према грађанима који имају своје рачуне и депозите то је заиста некоректно“, додаје министар финансија Српске Зора Видовић.
Оправданост гашења рачуна некој фирми је нешто о чему на крају одлучује банка, и то је регулисано уговором у којем се банке обично ограђују такозваном процјеном ризика. Законски, то је веома тешко оспорити, чак и ако је неки Тод Булок ишао по банкама и пријетио санкцијама. То више говори о самом банкарском систему. Међутим, спречавање обичним грађанима да приме плату је нешто сасвим друго, а то би требало да детаљније испита Агенција за банкарство Републике Српске, а законски рок за тај процес полако истиче. А из Рајфајзен банке ни овај пут није било одговора на наше позиве.