Нека нас ухапсе све ако мисле да ће тиме нешто завршити. Срби се никада неће одрећи 9. јануара јер су захваљујући њему остали и опстали јасна је порука из Борачке организације Републике Српске. Српска је настала у миру и то не може нико оспорити исто као што се не може оспорити 1. март када је у Сарајеву убијен српски сват, а они једва дочекали да славе тај дан. Притисак неће уродити плодом. Институцијама као што су Тужилаштво и Суд БиХ било би добро да се позабаве злочинцима који су чинили монструозне злочине над српским цивилима и бар некога осуде.
"Они врше притиске на нас, не би ли ишло у правцу који њима одговара то је унитарна БиХ да српски народ поново буде под шапом неког туђина. Да није било одлуке тадашњег руководства да се оснује Република Српска питање је шта би доживјели од те екипе из Сарајева која је предвођена Алијом Изетбеговићем да ли би Срби опстали и остали без Републике Српске", каже Милован Гагић, предсједник Предсједништва БОРС-а.
Да није створена српски народ не би знао шта је потпуна слобода. Никада не смију бити заборављене српске жртве, они чији су животи и дијелови тијела заувијек уграђени у темеље Републике Српске. Још увијек се, каже Исидора Граорац, трага и за 1636 Срба. Баш због свих њих, 9. јануар је светиња.
"Не можете спријечити оно што је некоме у срцу. Не можете спријечити породице које су у протеклом рату дале најмилије чланове својих породица да одустану од овог дана јер то је дан који је нама дао неку гаранцију, односно гаранцију постојања Срба на овим просторима", каже Исидора Граорац, предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
По ко зна који пут желе поручити да Срби нису добродошли и да не треба да живе у БиХ. Чињеница је да им 9. јануар смета само зато што је тада рођена Република Српска. Неоспорно је и да је српски народ дао највећу жртву па ће се и рођендан Српске увијек славити, порука је из савеза логораша.
"Ако знамо да је 50 хиљада Срба само у БиХ прошло кроз логоре да 1114 није преживјело те тортуре, да се послије 30 година не воде никакви озбиљни процеси против тих злочинаца који су то радили. Шта ми можемо да очекујемо у оваквој БиХ осим прогона и тортуре", каже Анђелко Носовић, предсједник Савеза логораша Републике Српске.
Пребиловци, Јасеновац, Јадовно, Кравице, Подриње, Брод на Дрини, егзодус Срба из Сарајева много је стратишта на којима се Србима брисао траг. Зато је одговор српског руководства била Република Српска. Зна српски народ да без ње нигдје није добродошао, подвукли су то још једном 2016. године на референдуму када су јасно и гласно рекли да 9. јануар остаје дан Републике Српске.