Ситуација на већим водотоковима у Републици Српској за сада је стабилна, речено је у Водама Српске.
- Даља ситуација ће зависити од интензитета падавина у наредним данима, али се према садашњим прогнозама не очекује алармантан раст водостаја на нашем подручју - навели су из ове јавне установе.
На већини мјерних станица у Републици Српској јутрос у 9.00 часова забиљежен је раст водостаја усљед падавина током протеклих дана, али су те вриједности далеко испод кота редовне одбране од поплава.
Надлежне службе Вода Српске редовно прате прогнозе Републичког хидрометеоролошког завода, као и стање водостаја и предузимају мјере према ситуацији на терену.
Воде Српске су 12. септембра позвале становништво, институције и привредне субјекте на опрез ради заштите од могућег изливања мањих бујичних водотокова на подручју Републике Српске због најављених обилних падавина, али на терену током протеклих дана није било већих проблема.
С обзиром на тешку ситуацију у појединим државама средње и источне Европе, из "Вода Српске" наглашавају да већ неколико година заредом Европу погађају велике поплаве са катастрофалним посљедицама, од Њемачке и Белгије 2021. године, затим поплава у Италији, Словенији, Хрватској и Грчкој, па све до актуелних поплава у Аустрији, Пољској, Чешкој, Словачкој, Мађарској и Румунији.
Како се наводи, учестале поплаве у Европи јасан су показатељ да човјечанство, па чак и развијене европске државе, не могу да се изборе са природним катастрофама које доносе убрзане климатске промјене.
У тексту објављеном на сајту Вода Српске подсјећа се да научници већ дуги низ година упозоравају да ће управо због убрзавања климатских промјена поплаве бити све чешћа појава у Европи.
Катастрофалне поплаве на Балкану 2014. године биле су тек почетак учесталих поплава на нашем континенту. Због тога је од кључног значаја да све европске земље стално надограђују и унапређују капацитете за одбрану од поплава, посебно системе раног упозорења на поплаве.
- Управо због тога, Влада Републике Српске, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Воде Српске и друге надлежне институције Српске, у протеклих 10 година од великих поплава на нашем подручју, предузеле су бројне мјере ради унапређења система одбране од поплава - истичу из Вода Српске за Срну.
Влада Републике Српске је од 2014. године до данас уложила више од 250 милиона КМ у пројекте санације и изградње објеката одбране од поплава и друге пројекте у сектору вода да би становништво Српске у што већој мјери било заштићено од поплава.