УСАИД је желио контролисати изборе у БиХ. Јасно је то било након њиховог инсистирања на увођењу скенера. Све је рађено преко америчког амбасадора Мајкла Марфија. Ова организација платила је у БиХ и више од 40.000 хиљада људи, каже предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Додик ће затражити да се истражи и утврди гдје су потрошена 402 милиона долара која су пласирана у БиХ. Готово 90 одсто новца отишло је на организације у Федерацији а дио у Српску да се финансирају НВО или послушни медији. Није им, каже Додик, упркос стотинама утрошених милиона долара пошло за руком да измијене изборну вољу грађана ни након поновног бројања гласова у Сарајеву.
"Преко 40.000 људи је финансирано у БИХ из средстава УСАИД-а што говори да су они купљени за одређене политичке активности и да су на тај начин мобилисани да би се могли провести процеси који су у најбољој функцији америчког болесног амбасадора и његове намјере да овдје намјести изборе и контролише процесе“, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Зато је важно испитати његову улогу у свему. Мора се открити шта је Марфи радио. На овај начин само се отвара питање злоупотребе средстава. Српској је нанесена огромна штета и транспарентност мора постојати. Нарочито јер је јасно и то да се новцем купују политички ставови у БиХ.
"Овај новац црни који су плаћали у црним трансферима путем готовинских исплата кориштен је за јачање корупције и поткупљивање. Они су сматрали, предвођени Марфијем, да могу новцем да купе све у БИХ па и политичке ставове људи из Републике Српске. Морам да их обавијестим да су у томе дјелимично успјели у дијелу да су покуповали СДС-ову и ПДП-у структуру“, додао је предсједник Српске Милорад Додик.
Покушај избацивања СНСД-а из власти посљедња је операција УСАИД-а и то је довољан аргумент да се активира Изборни закона Републике Српске, поручује Додик. Захтијеваће и да се укине технологија јер жели да искључиво бирају грађани а не куглице. Осим тога, сада је видљиво колико је исправно што Српска доноси закон о невладиним организацијама.
"Ми оно што хоћемо путем закона, хоћемо да нам се каже добили смо милион од УСАИД-а и тај милион смо употријебили за ово, ово и шта је ту нетранспарентно, шта је ту лоше?! Сада ћете морати да пријавите не само оно што легне на рачун него и оно што примате у ковертама ако се нађе да сте нешто примили а не пријавите биће кривично дјело“, поручио је предсједник Српске Милорад Додик.
О каквој се криминалној хоботници ради показује и то да је Министарство правде САД-а покренуло кривични поступка против три службеника УСАИД-а јер су учествовали у намјештању избора. Зато Република Српске неће затворити очи пред оваквом афером, јер се јасно мора знати гдје је отишло 800 милиона марака.