Србија је завијена у црно након страшне трагедије која се догодила 1. новембра у Новом Саду.
Након што је страдало 14 људи, међу којима има и дјеце, проглашена је тродневна жалост у Новом Саду, а влада Србије прогласила је 2. новембар за Дан жалости у цијелој земљи.
Подсјетимо, за вријеме Дана жалости забрањено је емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним мјестима.
За кршење наведеног закона предвиђена је казна од 50.000 до 200.000 динара за правна лица, односно од 2.000 до 10.000 динара за физичка лица.
Бројни пјевачи због тога су отказали своје наступе, иако су били унапред заказани, док су неки ипак одлучили да наступају, као да се ништа није догодило. Такође, бројни пјевачи одбили су да наступају иако су заказане наступе имали ван границе Србије, у другим државама, а неки су ипак одлучили да пјевају.
Друштвене мреже усијале су се од коментара на рачун пјевача који су качили тужне објаве о страдалима, а потом су неколико сати касније пјевали на сцени и забављали масу, пише Телеграф.
Наводи се да је пјевачица Сека Алексић пјевала у једном мањем клубу у БиХ. Снимци са наступа "затрпали" су друштвене мреже гдје не престају да се нижу коментари.
"Сека ме је јако разочарала сад, ово нисам очекивао од ње"; "Дан жалости осим за највећег моралисту твитера"; "Слоба стандард вјерник по потреби, Сека фолирант, а видим и Марина Висковић је пјевала... Ма јој као народ немамо трунку емпатије и то је оно што највише боли"."Природно је да не можеш да пјеваш, ја свакако не знам како је људима до изласка а ни како ове бу**ле имају срца да пјевају и играју... Па значи нећете се најести никада".
Након трагедије су, ту или наредну ноћ, пјевали и Слоба Радановић, Зорана Мићановић, Војаж, Марина Висковић, Реља Поповић, Здравко Чолић, Ема Радујко, Весна Ђогани...
"У паузама од наступала качили сторије гдје се чуде свему што се десило, неки нас и уче како да се "молимо". Мука ми је од тих који живе од народа уз који не стају када је најпотребније".
"Зорана Мићановић избацује јуче апел за помоћ, а исту ноћ наступала..."
"Стиди ли се неко, бар мало?"
"А ево и вашег финог дечкића са манирима како га представљате овде, на дан трагедије пева у крцатом клубу негде по Ослу. Наравно ништа окачено на Инстаграм није, јер ипак то је Војаж, добар дечко, не дај Боже нешто да му поквари ту репутацију. То су ваши идоли, не моји."
Међу бројним негативним реакцијама било је и неколико оних у којима су људи оправдавали то што су певачи певали након трагедије, исту или наредну ноћ.
Они који их бране махом наводе сличне коментаре и то је углавном питање: "А да ли сте ви ишли на посао или нисте отишли?".
Марину Висковић једна особа је "бранила" на сљедећи начин:
"Ма најбоље да људи откажу свадбу која се организује мјесецима унапред. Притом ово није наступ Марине Висковић, већ жена пјева на прослави. Неће сигурно да откаже људима и да им упропасти славље. То што су они одлучили да га одрже, то је до њих, не до пјевачице".
Један од коментара осврнуо се на све пјеваче који су наступали уочи Дана жалости.
"Пјевачи из Србије који су пјевали на Дан жалости су много више изгубили него добили једнократном исплатом. Све и да су размишљали о пеналима, прерачунали су се".
Овим поводом Телеграф је у више наврата покушао да ступи у контакт са поменутим извођачима, али до тренутка објављивања овог текста нико од њих није одговорио на позиве.