Чувели возач формуле

Шумахер је био свјестан, али одмах се видио проблем

  • 18.04.2025. 11:35

У зиму 2013. године, Михаел Шумахер доживио је страшну несрећу на скијању на Француским Алпима и од ње се никад није опоравио. Тог јутра кобног 29. децембра 2019, мало прије 11 часова, Шумахер је у близини ски-резорта Мерибел у друштву свог сина Мика, тада 14-годишњака. Уживао је у одмору, спремао се да дочека своју другу Нову годину као "пензионер" и као искусан скијаш одлучио да се креће несигурном стазом, ван предвиђеног подручја.

Међутим, крећући се између стаза Шамоа и Мауду, Шумахер је пао, ударио главом у стену и доживео страшне повреде. Кацига му је, наравно, помогла, јер је спријечила да погине истог тренутка, а посљедице повреда биле су такве да се никад од њих није опоравио. Анестетичар у болници Жан-Франсоа Пајер тврдио је "да је Шумахеров пад био тако снажан и тежак да би преминуо истог тренутка да није имао кацигу".

Шумахер је ударио главом тако снажно да му се кацига распршила у три дјела, који су потом враћени његовој породици.

"Био је свјестан када су га нашли спасиоци"

Неурохирг Стефан Чабарде рекао је новинарима да Шумахер "није одговарао на питања после инцидента и да није имао нормалне неуролошке реакције".

Спасиоци који су први дошли до њега тврдили су да је био у свјесном стању када су га затекли, али да је његово стање брзо постајало све горе и горе. Иако је био свјестан, није био у стању да одговара на питања јасно и понашао се непредвидљиво. Када су то видјели, медицински техничари спасилачке службе одмах су одлучили да позову хеликоптер и да што прије буде транспортован у локалну установу која може да му помогне. Превезли су га најпре у оближњи Мутје, а потом у Гренобл.

Његово стање се тако брзо погоршавало да је упао у кому када је стигао у болницу у Греноблу и хитно је морао да буде оперисан да би хирурзи зауставили крварење у мозгу.

Професор Марко Пено, замјеник директора болнице, рекао је у првом обраћању јавности да је "Шумахерово стање јако тешко и да је просто немогуће предвидјети будућност бившег шампиона свијета".

"Видио сам гдје је ударио главом"

Стефан Бозон, вођа спасилаца, говорио је у једном интервјуу о томе шта је затекао када је дошао да помогне Шумахеру.

"Још памтим да су доктори имали проблем да дођу на ту локацију, па је коришћен хеликоптер. Видио сам камен у који је Шумахер ударио скијама, као и камен у који је ударио главом. Летјели су ка њему због још једног разлога, да би га прво стабилизован", рекао је он за њемачки магазин "Фокус".

Једна околност била је веома опасна за скијаше тог дана.

"Посебно је било то што је претходних дана снијег падао веома мало, само да покрије стење веома танким слојем. Шумахер зато није могао да види камен. Да је снијег падао мало више, Шумахер би вјероватно само прешао преко тог камења. И не би требало кривити надлежног у ски-резорту. Ако одете ван стазе, онда то радите на своју одговорност", рекао је он.

Зашто му кацига није била довољна?

Никада није објављена прецизна дијагноза свих његових проблема, али је остала чињеница то да је претрпио значајно крварење у лобањи, у мозгу и око њега.

Лобања се сматра заштитом за мозак, у којој се налази у цереброспиналној течности, која ублажава покрете подразумјеване у свакодневном животу. Нажалост, тај "систем" за превенцију повреда није у стању да заштити мозак при изразито снажним ударима, а онај који је Шумахер претрпио био је управо такав. 

Шумахер је био свјестан 90 минута послије несреће и неурохирург Марк Булок објавио је у свом научном раду 2006. године да је то уобичајена ситуација код скоро половине пацијената који претрпи епидурални хематом попут Шумахера. Ипак, ако се догоди крварење око мозга, хематом брзо постаје већи и притисак у глави почне да расте, може да изазове проблеме са дисањем, стање смањене свијести, главобоље и проблеме са крвним притиском и пулсом.

И управо зато Шумахеру кацига није била довољна. Она му јесте сачувала живот у том тренутку, а са друге стране није спречила крварење у мозгу и повреде мозга.

Чланови породице Михаела Шумахера, његов близак пријатељ и бивши шеф Ферарија Жан Тод одмах су отишли у болницу да буду крај за многе највећег возача Формуле 1 свих времена. Жерар Салијан, водећи доктор Формуле 1 и неурохирург такође је дошао да помогне и да понуди своју помоћ, али ништа му није преостало осим да понуди утеху породици.

Иако никад прецизно саопштени, детаљи његовог стања годинама су мало по мало "цурили" у јавност, не остављајући наду да би Шумахер могао да буде "онај стари".

Њемачки новинар Феликс Горнер, један од водећих извештача о Формули 1 из те земље, недавно је казао да је "ситуација веома тужна" и да незаборавни ас Ферарија више не може да говори. "Михаелу Шумахеру потребна је константна нега и потпуно је завистан од неговатеља. И више не може да се вербално изражава", казао је он за "РТЛ".

Бригу о породици је у наредним годинама преузела његова супруга Корина и јако је мало особа којима је допуштено да виде Шумахера. "У овом тренутку, максимално 20 људи може да приђе Михаелу", тврди Горнер.

(Мондо)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 12:10 Филм: Силом отац (12+)

    Филм: Силом отац (12+)

  • 13:40 Манастири

    '' Манастири

  • 14:30 Недјеља о Васкрсењу

    ‘Бизнис клуб’ новим концептом приближиће вам економију и пружити вам релевантне актуелности из области економије и привреде, испратити економска кретања и трендове на глобалном нивоу и истражити њихов утицај на раст и развој економије у Српској.

  • 15:00 Васкршња прича

    Васкрс уз пјесму, игру и дивне приче из цијеле Српске. Христос Васкрсе!

  • 18:30 Серија: Ко те шиша (Р) (12+)

    '''Иако у сталној борби за превласт, два салона прате игру преживљавања, но када Божица одлучи да се потпуно модернизује и почне да шиша и господу, креће битка до истребљења у којој нико неће бирати средства.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.