Дурале памте. Прије више од осам деценија у усташком покољу убијено је 36 Срба тог краја. Извршиоци злочина били су домаћи људи са којима су жртве заједно ишле у школе, заједно радиле и живјеле - причају потомци.
"У будућности, поред његовања сјећања на овај гнусни злочин очекујем и радићемо на томе да ово достојно обиљежимо и да ово буде мјесто гдје ће дјеца из наших школа долазити на часове историје, наравно и сви остали потомци и грађани", каже Маринко Драгишић.
Свака јама, свака ливада у том крају натопљена је српском крвљу. Млађе генерације треба да знају која је цијена данашње слободе - порука је са обиљежавања.
"То је нешто што не смијемо да заборавимо, што треба да преносимо на млађе генерације да се сјећамо и да чувамо Републику Српску јер је она једини гарант опстанка и останка српског народа на овим просторима", каже Раденко Топаловић, шеф кабинета министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
"Да из овога извучемо поуку дуго смо ћутали и могло би нам се поновити поново, зато позивам све Србе да ово памте и да се припреме и да се никада не опусте", рекао је Владо Ђајић, посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
Од Града Бањалуке стигло је обећање да ће помоћи у рјешавању имовинско-правних односа како би жртве овог стравичног злочина могле да добију спомен-обиљежје.
"Град је припремио средства да овај споменик и његову изградњу завршимо до краја, да имамо једну нову светињу на којој ћемо се окупљати у част новомученика који су 40-их година прошлог вијека дали живот", рекао је градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић.
Усташе су 2. августа 1941. године свирепо убиле 36 Срба у Дуралама. То је био један од првих великих злочина на подрују Бањалуке у Другом свјетском рату.