Снажан организовани криминал, ризик од тероризма, кријумчарење и људи, па и шверц дроге и оружја позиционирали су БиХ на осмо мјесто најопаснијих држава у Европи.
Према индексу Европске мреже за борбу против криминала и Интерполовим упозорењима у БиХ је заглављено и на хиљаде илегалних миграната.
Стварна пријетња за грађане и све полицијске агенције је опасност од радикалних исламиста спремних на џихад, који се махом крију и међу кријумчареним мигрантима каже за АТВ први човјек Министарства безбједности у Савјету министара БиХ Ненад Нешић.
"Не знамо ко нам долази с мигрантима. Оно што ту можемо да видимо је да има свакаквих лица. Оно што такође можемо да видимо је да су склони насиљу и да су склони међусобним обрачунима, тако да је то још једна пријетња по безбједност БиХ", каже Нешић.
Шверцу, како се наводи у извјештају, такође доприноси и наоружање заостало из ратног периода. Откривена је и траса је за шверц хероина у БиХ из Холандије, као и кокаин из Црне Горе. Забрињавају и упозорења да су чланови крим-група и челни људи на политичким и правосудним функцијама. На све то одавно упозоравају и домаћи безбједњаци.
"Разлог су кадровска рјешења, разлог је подијељено друштво и једноставно окретање главе од реалних проблема. Знате, овдје се траже руски кампови који обучавају Србе за протесте наводно у Молдавији", каже Предраг Ћеранић, декан Факултета безбједносних наука.
"Ми имамо проблем да све оно на чему БиХ почива када треба да се појави на овај начин не долази до изражаја јер ми немамо усаглашене ни политике, ни ставове, па ни остале ствари у БиХ, да не говорим сада о неким стратешким односима", објашњава Бојан Шолаја из Центра за међународне односе.
"У Федерацији имате буквално десет различитих законодавстава који на различит начин третирају неке ствари, тако да тешко је објединити све податке прије свега", додаје Шолаја.
Ако је за утјеху, на црној листи се испред БиХ нашла Русија, Украјина, Италија, Србија, Црна Гора, Шпанија и Бјелорусија.