Адвокат Горан Бубић рекао је Срни да се вјештак доктор Харис Вранић сам дискредитовао, немушто оспоравајући евидентну политичку мотивисаност при вјештачењу здравственог стања предсједника Републике Српске Милорада Додика, те истакао да ће одбрана овакво пристрасно вјештачење оспоравати пред Судом БиХ као правно неприхватљиво.
"Као да је у БиХ могућа министарска функција без ангажовања у политичкој партији, конкретно СДП-у БиХ", нагласио је Бубић.
Он је указао да је и вјештаков непримјерен иступ у јавности очигледан разлог за изузеће вјештака, јер овакво понашање свједочи о великој заинтересованости вјештака за овај случај и политичкој мотивисаности, чија је посљедица потпуно произвољно вјештачење на штету предсједника Додика којем у суштини на овај начин угрожава здравље.
Бубић је истакао очигледне импровизације вјештака Вранића.
"Период постоперативног тока изједначава с временом лежања у болници и шеретски своди на ограничења у храни и пићу - месу и ракији, а у вјештачењу потребу одмарања предсједника Додика током превоза на релацији Бањалука-Сарајево правда `десетоминутним паузама`. Ово је и нехумано и неозбиљно. Овако се може играти са својим, а не туђим здрављем", поручио је бранилац предсједника Српске.
Он је навео да је, према свим доступним подацима, вјештак Вранић васкуларни, а не абдоминални хирург, што значи да је за област крвних судова, а не за област у којој је вјештачио.
"Из достављеног вјештачења и допуне вјештачења је видљиво да је своје мишљење дао прије него што је имао увид у садржај отпусног писма. Било би поштено да доктор Вранић понуди суду /сада и јавности/ бар једно отпусно писмо у којем је за истоврсну операцију дао препоруку о дужини постоперативног опоравка и мировању као у мишљењу о здравственој способности предсједника Додика за суђење (свакако анонимизирано у односу на име пацијента). Или да понуди примјер овако промптног иступа у јавности поводом неког властитог вјештачења", нагласио је Бубић.
Бубић је истакао да право мора садржавати минимум морала да би се прихватило у друштву, а етика је подлога медицине много више но права, што је вјештак очигледно заборавио, а није ни требао нити смио заборавити.
"Човјек да не повјерује да доктор из политичких мотива може овако занемарити Хипократову заклетву да нешто тврди и прије отпусног писма /само на основу потврде болнице коју зове `изјавом` и без прегледа пацијента како се све јасно може закључити из вјештачења", нагласио је Бубић.
Суд БиХ је доставио позив за наставак главног претреса у кривичном поступку против предсједника Додика и в.д. директора "Службеног гласника" Милоша Лукића за сриједу, 25. децембар, позивајући се на мишљење судског вјештака доктора Хариса Вранића да је предсједник Додик здравствено способан за суђење.
Вјештак Харис Вранић политички је активан и кадар је СДП-а. Члан је Предсједништва Кантоналног одбора СДП-а Сарајево, а на посљедњим Општим изборима био је кандидат ове странке за Парламентарну скупштину БиХ. Он је бивши министар здравља Кантона Сарајево. Специјалиста је опште хирургије и субспецијалиста васкуларне хирургије.
Вранић је јуче рекао за "Аваз" да је наставак лијечења предсједника Додика у конзервативном смислу и да то значи "да не може јести неколико килограма меса, пити литре ракије и мора смршати, да промијени начин живота и остало".